Фото и рецепт: Емилија Илијовска

Потребни состојки за тесто:

1кг брашно

500 мл јогурт

2 јајца

1квасец

1лажичка сол

½ лажичка шеќер

Фил:

3 главици кромид

3 големи компири

Сол,бибер,малку мешан зачин

Постапка:

Тестото се замесува и се остава да стаса. Потоа се дели на три дела,а од секој дел се раскукуваат по 4 мали парчиња.Секое парче се премачкува со растопен маргарин, па се расукува правоаголно.

На средината се става фил,се преклопува и уште еднаш се расукува.Потоа се сече на ленти и лентите се вртат во форма на спирала.

Се реди на плех подмачкан со маргарин.На крај се премачкува со жолчка,се поросува со сусам и се реди со мали коцки маргарин.Се пече во загреана рерна на 200 степени.

Филот се подготвува на следниот начин:

Кромидот ситно се сецка,се пропржува,потоа се додава компирот рендан,малку се пропржува колку да омекне.Се додава сол,бибер и мешан зачин.

Добар апетит!