Дома Тагови корона вирус

Таг: корона вирус

Колку тешко ќе се разболиме зависи од количината на вирусот кој...

-Во зависност колкава количина од вирусот е внесена во крвта на пациентот, може да се предвидат понатамошните симтоми- Како коронавирусот се однесува во секој пациент? Свесни...

Традиционалната медицина сега се потпира на витаминот Ц за зголемување на...

Сепсата е состојба која е опасна по животот, а ја предизвикува системска инфекција која предизвикала претерана реакција на телото и крајно деструктивен имунолошки одговор. Во...

Во иднина ќе се користат кучиња за да се детектираат оние...

Научниците сметаат дека кучињата би можеле да ги откриваат заболените од корона и да ги пронаоѓаат асимптоматските носители. Студијата се базира на претходни истражувања на...

98 годишник го хоспитализирале поради корона, се збогувале со него, но...

Британецот Џек Боуден (98) е најстариот пациент во Британија која го победи корона вирусот. Лекарите го сметаат за феномен. Ветеранот од Втората светска војна и...

Добра вест: Заразените од корона во САД земаат големи дози на...

Лекарите објавија добра вест! Пациентите кои поради коронавирусот се сериозно болни во државата Њујорк добиваат огромни дози витамин Ц. Ова се прави врз основа на ветувачкиот...

Познатиот доктор Видев од Битола со совет за одржување на имунитетот...

Познатиот доктор од Битола во пензија, Никола Видев, кој долги години живееше и работеше во Франција, се огласи на својот фејсбук профил со одлични...

Како Јапонците едноставно го ставија под контрола корона вирусот: Овие 2...

Во Јапонија досега беа регистрирани 1.399 случаи на Ковид-19, забележани 47 смртни случаи, а 359 луѓе целосно се опоравиле. Овие бројки со оглед на густината...

Ако вака го држите сапунот, веднаш тргнете го, на тој начин...

Д-р Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Белград, објаснува како правилно се чува сапунот, а многумина од нас грешат. И тоа не е сè,...

Нобеловецот ја предвиде епидемијата во Кина, точниот број на заразени и...

Професорот по биологија од Универзитетот Станфорд и добитник на Нобелова награда за хемија д-р Мајкл Левит, предвидува скорешен крај на пандемијата со корона вирусот! Во...

Епидемиологот Тиодоровиќ се расплака на конференцијата кога ја соопштуваше тажната вест

Во четвртокот во Србија беа регистрирани три смртни случаи, со што бројот на починати се искачи на седум. Бројот на заразени се искачи за...