Дома Тагови корона вирус

Таг: корона вирус

Сите чекаат на вакцината, а се појави лек против ковид на...

Бројот на заболени со помош на овој лек се намалува за 79%, а инфекцијата се сведува на обична кивавица. Прелиминарните резултати од клиничкото испитување сугерираат...

Научниците идентификуваа шест различни облици на болест предизвикани од новиот вирус

Новиот вирус кој ја тресе целата планета се јавува во шест облици. Индентификувани се шест различни облици на болеста ковид 19, врз чија основа...

Драган од Скопје за само 10 дена беше излекуван од К-19...

По десетина денови поминати на интензивна нега во клиниката Жан Митрев, си замина пациентот кој беше примен во многу тешка состојба и заразен со...

Научници за Би Би Си и официјално изјавија: Евтиниот лек Дексаметазон...

Кога се знае дека светот е далеку од ефикасна вакцина, барем една година, научниците од почетокот на пандемијата почнаа да бараат алтернативна заштита во...

Соопштение до јавноста во врска со починатиот пациент кој беше позитивен...

Ја информираме јавноста во врска со починатиот опериран пациент во нашата клиника, кој беше позитивен на Ковид-19. Пациентот беше примен на 08.04.2020 година во раните утрински часови...

Душан (81) е најстариот пациент во Србија кој ја победи Короната:...

Душан Петровиќ (81) од Ваљево пред неколку денови излезе од болницата “Драгиша Мишовиќ” од каде се врати дома здрав и жив. Дедото кој “загази” во...

Билкарот Најдовски: Билката Сладок пелин се користи против рак, бактерии и...

Сладок Пелин (lat. Artemisia Annua) Пишува билкарот Мартин Најдовски. Сè што ве интересира во врска со подробностите околу приготвувањето на лекот, можете да го прашате на...

Овие симптоми се алармантни, но никој не ги поврзува со коронавирусот:...

Повеќето од нас практично на памет ги имаме научено симптомите од корона вирусот, но со оглед на тоа што станува збор за нов вид...

Бараме само респиратори, а еден од петорица заболени со Ковид-19 умираат...

Додека фокусот на пандемијата со Ковид 19 беше ставен на респираторните проблеми и обезбедување на доволно вентилатори, лекарите од првите линии се борат со...

Сите што имаат градна болка не треба да чекаат и да...

Кардиоваскуларните заболувања во време на пандемија со Корона вирус (COVID-19) Респираторните вирусни инфекции се главна причина за пандемија во последните дваесет години. Вирусите САРС (тежок...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"