Дома Тагови кори

Таг: кори

Јајчаник, јајчалник, млечник: потпечени јуфки со јајца и млеко

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Се редат во тавичка (бр.36) кори колку да се покрие тавичката, не повеќе. Се полева со малку масло врз корите, околу...

Кавадаречки појадок ТАРАНЕНИК – да ви ја стопли душата

Фото и рецепт: Блага Јованова Тараненик е кавадаречко јадење кое се приготвува од тарана и јуфки. Како што вели Блага, кога е многу ладно, ова...

Има ли поубаво од домашен МАЗНИК?

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 2 кг брашно Млака вода по потреба 3 мали лажички сол 1 мало лажиче шеќер 8 лажици масло На врв од ножот квасец Постапка: Се замесува...

Прекрасна пита од готови кори

Потребни состојки: 1 пакување готови кори 3 јајца 1 сув квасец 2 шолји топло млеко 2 шолји топла вода 1 ½ - 2 шолји масло по желба сирење, спанаќ, месо... за...

Пита од готови кори со специјална смеса за премачкување – повкусна...

Фото и рецепт: Рахилка Димковска Потребни состојки: 500 г кори Смеса за премачкување на корите: 1 сув квасец 1 чаша јогурт 1 чаша млеко 1 чаша кисела вода 1 чаша масло 15 лажици...

Мокра пита со јаболка, освежително слатко задоволство – лек за душата!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 500 г кори 1 кг и 500 г јаболка 3 лажици шеќер 3 лажици гриз 3 лажици презла 3 лажици мелени ореви 1 пакетче цимет 100...

Сите мислат дека питата е сучена, а јас не знам да...

Фото и рецепт: Нена Петровиќ Потребни состојки: 700 г кори 8 полни лажици брашно ½ коцка квасец или 1 сув квасец 400 г млеко (или млака вода или 50:50) 150...

Баклава со домашни кори – кој пробал – не може да...

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 1 кг брашно 5 јајца (2 цели + 3 жолчки) 150 мл млеко 150 мл масло Се домесува со кисела вода. Се меси...

Бурек со јаболка без шеќер – прсти да излижеш

Потребни состојки: 500 г тенки кори 4 слатки јаболка 1 лажичка цимет 50 г суво грозје Масло 200 мл вода ½ прашок за печиво Постапка: https://youtu.be/n6kBrFoG6sU

Бурек кој секогаш успева со вкус како купечкиот

Потребни состојки: 100 мл масло 600 г мелено месо *се пропржува 3 минути 400 г сечкан кромид 10 г сол (2 мали лажички), црн пипер 650 г тенки кори 2 лажици...