Фото и рецепт: Нена Петровиќ

Потребни состојки:

700 г кори

8 полни лажици брашно

½ коцка квасец или 1 сув квасец

400 г млеко (или млака вода или 50:50)

150 мл масло

Сол по вкус

Постапка:

Се мешаат состојките да нема грутки. Првата кора се мачка со оваа смеса па се става втората кора (ако се многу тенки корите може да се стави и трета кора), јас ставав по две.

Втората кора лесно се попрскува со оваа смеса и се расфрла филот, се собира во ролна па се мота во тавата (вака ако е за пита, инаку може да се прават и банички) и ако остане од смесата се полеваат на краевите кои секогаш се суви.

Лесно се попрскува со масло и по желба се наросува сусам.

По печењето се покрива со фолија или најлон и крпа за да омекне.