Дома Тагови кори

Таг: кори

НАЈКРЕМАСТАТА ПОСНА ТОРТА, ГОТОВА ЗА 15 МИНУТИ: Колку подолго стои, толку...

Толку многу е кремоста и вкусна, а толку лесно и едноставно се приготвува што и деца можат да ја направат. Оваа торта колку посолго...

Сите тајни: млака вода за брза пита, а ладна за меко...

-Месото од врат е најдобар избор за совршен бурек. -Пред крајот на печењето питите се премачкуваат со павлака за готвење и јајце за да бидат...

Ручек или вечера – за половина час на маса!

Потребни состојки: 16 кори за пита За премачкување на корите: 4 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша масло 1 лажичка сол 1 прашок за печиво За филување: 1 ½ чаша павлака 4 лажици ајвар По...

Ружички од баклава – старинска пита која ќе ве освои со...

Потребни состојки: 10 листови тенка кора за баклава 150 г путер 70 мл масло 200 г мелени ореви 100 г сечкани ореви 150 г мелени бисквити +- За шербет: 500 г шеќер 500...

Во оваа пита се вљубив после првиот залак, а ги воодушеви...

Многу вкусна пита. Потребни состојки: 500 г кори за пита 1 средна главица црвен кромид 500 г мелено месо по избор 3 средни компири Зачини по вкус, вегета, црн пипер За...

МАКЕДОНСКА ПИТА (со готови кори)

Потребни состојки: 500 г готови кори за пита 500 г свежо сирење 2 јајца 4 лажици јогурт сол по потреба За премачкување на корите: 1 јајце 5-6 лажици масло 5-6 лажици јогурт малку сол Постапка: За...

Оваа пита е сон на соништата, брзо се прави а уште...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 6 јајца 600 мл јогурт 100 мл масло 180 мл кисела павлака 10 г прашок за печиво сол Постапка: Со виљушка изматете ги јајцата заедно со...

Брзи и вкусни меки питулици – без многу масло и брзо...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 3 јајца 300 г сирење 10 лажици зовриена вода 15 лажици масло 1 прашок за печиво Малку сол И уште 500 мл млака вода или...

Ваква пита со јаболка не сте јаделе – детален рецепт за...

Потребни состојки: 1 пакување кори за пити 700 г рендани јаболка 3 лажици шеќер За премачкување на корите 3 јајца 200 г шеќер 1 ванилин шеќер 200 мл масло 300 мл јогурт 230 г...

Питава само што ја гледам – лиги ми течат! Баница со...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажичка сол 4 лажици масло 260 мл млака вода За фил: 400 г свежо сирење 150 г јогурт 3 јајца Сол по вкус Постапка: Во брашното додадете сол и...