Дома Тагови кори

Таг: кори

Пита со тиква – цела куќа ќе ви мириса прекрасно

Потребни состојки: 500 г тенки кори 1 кг рендана тиква 4 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 150 мл млеко ½ кесичка прашок...

Како се прави домашна пита

Потребни состојки: 270 мл вода 500 г брашно 10 мл оцет 20 мл масло Сол по потреба Вкупно 300 мл течност на 500 г...

Пробајте го рецептот за слатка пита на Давор Панчевски

Потребни состојки: 400 г кори за пита 250 г путер Прстофат цимет 500 мл млеко 6 жолчки 150 г шеќер Постапка: Секоја кора премачкајте ја со...

Брзо и лесно: Гибаница со сирење (ВИДЕО)

Се приготвува многу брзо и лесно, па ниту ненајавените гости нема да можат да ве затечат неспремни, секогаш е тука гибаницата со сирење. Потребни состојки: ...

Ружички со ореви – Бајрамска баклава

Потребни состојки: 500 г ореви 500 г кори за баклава 400 г шеќер 250 г путер За шербет: 600 г шеќер 600 мл вода 1...

Ова е рецепт за права БОСАНСКА ПИТА

Потребни состојки за тесто: 250 мл млака вода 3 чаши брашно (750 г) 1 мала лажичка сол 100 мл масло За фил: 1 кг младо...

СОЛЕНИ ТРИАГОЛНИЧИЊА-рецептот ми го даде свекрва ми, предобар!

Оваа феноменална пита ми ја покажа свекрва ми...јас често ја правам и се надевам дека ќе ви се допадне! Потребни состојки: 500 г готови кори за...

Ова е најсочниот колач што во мојов живот сум го пробала!

Потребни состојки за крем: 5 јајца 250 г шеќер 40 г густин 150 г пченичен гриз 1 ванилин шеќер 50 г путер 1...