Дома Тагови кори

Таг: кори

ПИТА СО ЈАБОЛКА готова за 20 минути

Потребни состојки: 500 г тенки кори за пита 1,5 кг јаболка 600 г + неколку лажици шеќер 700 мл вода 1 ванилин шеќер 100 г путер Малку масло 3 лажици гриз По желба...

Бурек кој секогаш успева – подобар и од бурекчилница

Потребни состојки: 650 г готови кори за пита 500 г свежо полномасно сирење (свежо сирење) 1 лажичка сол (7,5 г) 100 мл масло 500 мл минерална, кисела вода Деталите погледнете...

Пита со готови кори – повкусна не сте јаделе: тајната е...

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 500 г кори 500 мл млака вода 1/2 коцка свеж квасец 2 шолји брашно 1/2 шолја масло 1/2 лажичка сол За фил: 500 г урда 3 јајца 1...

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ

Потребни состојки: 6 тенки кори 300-400 г мелени ореви 4 лажици шеќер 4 лажици гриз 2 ванилин шеќер 1-2 исцедени лимони –сок За прелив: 600 мл вода 500 г шеќер Постапката погледнете ја во...

Евтино брзо и лесно: меки питички со сирење

Одлични за родендени и слави кога ни се потребни многу разновидни печива. Се приготвуваат брзо а имаат фантастичен вкус. Меки, сочни, мини питички. Потребни состојки: 500...

Едвај чекам пак да ја направам: питава ја изедовме додека трепнеш...

Потребни состојки: 1 пакување готови кори 5-6 тиквички 500 г кравјо сирење 5 јајца 5 лажици кисела павлака 1 лажица гриз 1 лажичка прашок за печиво Вегета, сол, церн пипер Постапка:  Тиквичките излупете ги...

Сукана баклава: детално објаснет рецепт

Фото и рецепт: Дијана Талевска За тесто: -1 јајце, 6 жолчки,1 шолја млако млеко, 1 шолја масло, 2 супени лажици лимонов сок, 1 прашок за печиво,...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

Чоколадна баклава – превкусно!

Потребни состојки: 500 г кори 250 г мелени ореви 250 г чоколадо за готвење 700 г шеќер 250 г магарин/путер Постапка: Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На...

Бурекчиња со сирење и зелени маслинки – како од турските серии!

Идејата за овие бурекчиња ја „собрав“ од турска серија, каде главната јунакиња на своите деца им го приготви ова за појадок Peynir Zeytinli Börek,...