Дома Тагови дијабетес

Таг: дијабетес

Природен пробиотик: за дијабетичари и срцеви болни. Еднаш засадете го, после...

Чичока (Helianthus tuberous) позната и како Топинамбур, Репујка, Див компир или Сладок компир е повеќегодишно растение кое се одгледувало како лек во Северна Америка...

Проверено и ефикасно лекување на зголемен шеќер во крвта

Дијабетесот е една од најраспространетите болести во светот. Одржувањето на нормално ниво на шеќерот во крвта е првото важно правило на секој човек кој пати...

Кога ќе го прочитате ова – повеќе никогаш нема да ги...

Кромидот е незаменлив и се користи во приготвувањето на речиси сите јадења. Се употребува сиров, пржен, печен... Но, грешката која честопати луѓето ја прават е...

Терапија со јајца од јапонска препелица

Јајцата од јапонска препелица потекнуваат од источна Азија и претставуваат природен лек за разни болести во човековиот организам. Лековитите јајца од јапонска препелица содржат многу...

Стари сте толку колку што ви е старо срцето – калкулатор...

На почетокот од годинава беше поставен онлајн калкулатор за пресметка на староста на вашето срце. Оваа алaтка беше поставена на сајтот на британското Министерство за...

ЛЕКУВАЊЕ СО ВОДА: Популарен Јапонски метод – пиење вода на гладно,...

Во Јапонија денес е многу популарно пиењето вода на гладен стомак, веднаш по будење. Полека, овој тренд се шири насекаде по светот, па дојде...

Доктор раскажува за својот престој на СВЕТА ГОРА

Хиландарските монаси се здрави и освен неколку настинки немаат сериозни болести, вели д-р Иван Поповиќ после седумдневното лекарско дежурство во Хиландар. Хиландарското лекарско здружение веќе...

Дали знаете колку пати треба да јадете брокула?

-Откријте кои здравствени бенефити може да ви донесе консумирањето на брокулата, секој трет ден.   Ако редовно јадете брокула, можете да ги намалите шансите за добивање...

Што значи умерено пиење на вино и што добивате од тоа?

Дали виното навистина може да му помогне на вашето здравје, исто како што помага да се разубави вашиот живот? О да, пиењето вино има бројни...

Ова никој не ви го кажал – ѓумбирот не смеете да...

Добар е за ублажување на мачнини, за намалување на шеќерот во крвта и слично. Сепак, постојат случаи кога не смеете да го користете. Овде...