Природата има безброј начини како да се избори со оваа болест, а една од нив може да се најде меѓу бобинките, односно, нивните гранчиња.

Дијабетесот од кој на денешно време се повеќе луѓе заболуваат, е таканаречен “тивок убиец”, бидејќи неговите симптоми не нè алармираат дека станува збор за нешто опасно.

Имено, во дијабетесот високото ниво на крв во крвта се однесува како отров, а честопати е проследен со зголемен крвен притисок и зголемени липиди во крвта.

Меѓутоа, гранчињата на боровинките заедно со нивните ливчиња, претставуваат ефикасно средство за намалување на шеќерот во крвта.

Најчестите симптоми на шеќерната болест се следните:

-константна жед или сува уста

-честа потреба за уринирање

-често чувство на глад

-необјаснето слабеење и покрај нормалната исхрана

-слабост и умор

-чести инфекции (кај жените габични инфекции)

-ранички кои тешко зараснуваат

-замаглен вид

Според народната медицина, рецептот за нормализирање на шеќерот во крвта е дел од третманот кој трае еден месец.

Потребни состојки:

1 лажичка иситнети гранчиња боровинка
1 чаша совриена вода (300 мл)

Постапка:

Билката се прелива со врела вода и се готви 10-тина минути. Потоа се трга од оган и се остава да отстои еден час. Процедениот чај се пие во мали голтки преку целиот ден. Постапката се повторува секој ден во текот на еден месец.