Последниве денови низ социјалните мрежи кружи рецептот кој го објавил поранешен пациент кој боледувал од дијабетес. Со дијабетес се стекнал поради неправилен на стил на живеење, лоша исхрана и вишок на килограми.

Со помош на овој рецепт чија главна состојка е кељот, тој не само што успеал да го нормализира нивото на шеќерот, туку и ослабел цели 11 килограми за само 25 дена.

За самиот сок можеме да кажеме дека е одличен, суперздрав, а можат да го пијат и здрави луѓе. Изобилува со витамини и минерали, добар е за имунитетот, за кардиоваскуларниот и локомоторниот систем.

За дијабетесот можеме да кажеме дека во последно време стана модерна болест од која заболуваат се повеќе млади лица. Болеста не бира ниту возраст ниту пол. Затоа е важно да се консумира колку може помалку шеќер и колку можете помалку да се нервирате.

Доколку имате покачени вредности на шеќерот во крвта, обидете се да го регулирате неговото ниво со здрав начин на исхрана и со следниот рецепт.

Потребни состојки:

500 мл вода
1 јаболко
1 банана
1 шака зелен лист од кељ
5 киви

Постапка:

Сите состојки измијте ги, излупете ги и ставете ги во блендер. Водата постепено додавајте ја за да ја разредите смесата.

Употреба:

Овој сок приготвувајте секое утро, првата чаша испијте ја на празен желудник, а остатокот допијте го во текот на денот, помеѓу оброците, најмалку половина час пред јадење или два-три часа после јадење.

Доколку сте задоволни од резултатите, споделете го рецептот со вашите пријатели.