Познато е дека дијабетесот е една од најчесите и најсериозните болести на денешницата.

Оваа болест е опасна по животот, бидејќи со текот на времето започнува да влијае и врз другите органи како што се бубрезите и да предизвикува разни оштетувања. Може да доведе до ампутација на ектремитетите и слепило.

Според Интернационалната Дијабетес Федерација во Филипините постои најголем број на заболени од оваа злокобна болест. Иако се направени бројни истражувања, сепак, не е пронајден лек за дијабетес тип 1, а решението и единствениот избор е инсулинот.

Меѓутоа, неодамна Д-р Џејми Ди-Лико открил дека конечно го пронашол лекот за дијабетес! Тој своето долгогодишно истражување го посветил на пронаоѓање на лек за оваа многу тешка болест.

Имено, тој направил мешавина која содржи минерали кои се потребни за борба против дијабетесот. Најдоброто од сè е тоа што за приготвувањето се потребни само неколку состојки и 5 минути од вашето време.

Потребни состојки:

12 лути пиперчиња Siling labuyo
2 сирови јајца (по можност домашни)
½ лажичка морска сол

Постапка:

Исечете ги и сомелете ги пиперките, па добро измешајте ги со две јајца. На крај додадете половина лажичка морска сол и тоа е тоа. Вашиот лек е готов и можете да го испиете. Можете да се напиете и чаша вода. За 5 минути, нивото на шеќерот во крвта ќе се нормализира.

Напомена: Не се пие на празен стомак.

Погледнете го видеото: