Дома Тагови баклава со вишни

Таг: баклава со вишни

БАКЛАВА СО ВИШНИ: Многу интересна комбинација што ќе ве воодушеви

Ако ги замениме оревите во рецептот за „обичната“ баклава, ќе добиеме еден не помалку интересен десерт. Ако на тоа додадеме и дека таквиот колач...

Брза баклава со вишни без шербет

Одлична, освежителна, особено кога е изладена. Рецептот е одличен! Потребни состојки: 500 г готови кори 5 јајца 1 шолја од 250 мл шеќер 1 шолја јогурт/кисело млеко/кисела павлака 1 шолја...

Баклава со вишни и шербет

Потребни состојки: 500 г готови кори 4 јајца 1 чаша кисела павлака 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша пченичен гриз 1 прашок за печиво Фил од вишни: 1 кг вишни без...