Сладок мед за подобрување на имунитетот – за деца и возрасни

Вкусна и слатка смеса за подобрување на имунитетот.

Потребни состојки:

100 г суви сливи
100 г суви кајсии
100 г суво грозје
100 г брусница
100 г бадеми
150 г ореви
100 г сусам
По желба можете да додадете и суви смокви, лажица мелено ленено семе…
2 лимони со средна величина (непрскани)
голема тегла мед и уште една тегла за готовиот производ.

Состојките се посебно одбрани за деца и прилагодени за нивен вкус

Постапка:

Loading...

Сусамот го мелеме во мелница за кафе, а останатите состојки ги мелеме во машина за мелење месо.

Ако се прашувате дали може да се направи на сечко или во блендер, за жал, одговорот е не.

Јас се обидував и со едното и со другото, ни ниту еден кујнски апарат не можеше да ја замени добрата стара машина за мелење месо.

Сите состојки добро ги мешаме право “на суво”, а потоа додаваме мед, цела количина и сето добро го мешаме до изедначување, што порамномерно за да се соедини.

Наполнете ги теглите со вака добиениот мед и оставете ден-два на темно место да “созрее”, односно состојките добро да го впијат медот.

Потоа се чува во фрижидер.

Дозирање:

за деца постари од три години: 1 лажичка двапати дневно

За возрасни: 1-2 супени лажици трипати дневно.

Loading...