Дома Тагови деца

Таг: деца

Пелтечење: што претставува и како да се однесувате со детето кое...

Фонолошко пелтечење Физиолошкото пелтечење е повторување на почетните гласови, слогови и зборови за време на говорот. Врзано е исклучиво за периодот на говорниот развој, односно...

Бронхопулмонална дисплазија кај деца – хронично белодробно заболување

Бронхопулмоналната дисплазија БДП е хронично белодробно заболување кое настанува поради нарушен пулмонален и васкуларен развој. Ги афектира предвремено родените бебиња со ниска родилна тежина,...

Акутното бубрежно затајување – значаен фактор во морталитетот на критично болните...

Акутното бубрежно затајување или т.н ARF-acute renal failure е честа постоперативна компликација кај неонаталните и педијатриски пациенти кои се подложени на кардиохируршки интервенции. Степенот...

Детски психијатар: Ако му обраќате доволно внимание на детето, тоа нема...

Ако детето повеќе сака да гледа цртани филмови отколку да оди со вас на прошетка – сте ја изгубиле битката, некаде сте погрешиле! –...

Децата имаат потреби, мајките имаат знаење: помош при дијареа

Како и возрасните така и нашите најмлади честопати се судираат со разни алергени, предизвикувачи на инфекции, и воспаленија. Исто така правилната суплементација на редовната здрава...

Соленки толку вкусни што ќе сакате да ги јадете секој ден

Превкусни се, згодни за секоја прилика и особено ги сакаат децата! Потребни состојки: 150 г путер 200 г кашкавал (гауда или сл.) 1/2 чаша (од 180 г) павлака 1...

ЛЕК за исцрпен организам од болести на белите дробови

Овој рецепт првенствено е наменет за ослабен организам, имунитет, за закрепнување од потешки болести, за јакнење после операции или после хоспитализација. Исто така, смесата е...

Судбина запишана на дланка: Колку деца ќе имате?

Вертикални линии кои се наоѓаат точно под малиот прст, а над линијата на бракот, откриваат дали ќе имате близнаци, момчиња, девојчиња или болежливи деца. Според...

За упорна кашлица најдобар е сирупот од жалфија – направете го...

Кашлицата кај децата, но и кај возрасните, може да биде многу упорна и досадна и да трае многу долго. Кога се децата во прашање,...

Сладок мед за подобрување на имунитетот – за деца и возрасни

Вкусна и слатка смеса за подобрување на имунитетот. Потребни состојки: 100 г суви сливи, 100 г суви кајсии, 100 г суво грозје, 100 г брусница, 100 г бадеми, 150 г ореви, 100...