Денес, ќе го споделам со вас мојот таен рецепт за пица со зеленчук, што ќе ве натера да ја правите секоја недела. Освен што е вкусна, таа е и диетална! Тоа е само 100 калории по порција!

Дали сте подготвени да се впуштите во кулинарска авантура? Денес, го споделувам мојот испробан и проверен рецепт за пица од тавче со зеленчук, која не само што е вкусна, туку и ќе немате чувство на вина. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 брокула
1 тиквичка исечкана и исечкана
1 морков, излупен и исечкан
1 пиперка, исечкана на коцки
1 главица кромид, ситно сецкан
2 јајца
3 лажици брашно
220 мл млеко
100 г моцарела исечкана на коцки
80 г рендан кашкавал
2 супени лажици маслиново масло
сол, црн пипер и магдонос по вкус

ПОСТАПКА:

Подготовка на зеленчукот

Започнете со бланширање на цветчињата брокула во солена вода 2 минути, а потоа исцедете ги и оставете ги настрана.

Во тава, пржете ги кромидот, морковот, тиквичката и бугарската пиперка додека не омекнат. Зачинете со сол, бибер и посипете магдонос за дополнителен вкус.

Мешање на течната мешавина која го заменува тестото

Во сад изматете ги јајцата, млекото, солта и црниот пипер. Додајте маслиново масло, брашно, рендан кашкавал и ситно сечкан магдонос, мешајте додека да се изедначи.

Составување на пицата

Обложете го садот за печење со хартија за печење и малку подмачкајте ја со масло. На дното подеднакво наредете ги пржените зеленчуци и брокулата.

Истурете ја течната мешавина врз зеленчукот, најдобро со лажица, за да биде рамномерно распоредена. Одозгора наредете моцарела исечкана на коцки.

Готвење до совршенство

Печете ја пицата во загреана рерна на 180°C 25-30 минути додека кората да порумени и кашкавалот да се растопи. Аромата што ја исполнува вашата кујна ќе биде едноставно неодолива!

Послужување и уживање

Откако ќе се испече, исечете ја пицата на делови и послужете ја топла. Без разлика дали ја уживате како главно јадење или како прекрасна закуска, оваа пица сигурно ќе импресионира со своите вкусови и текстури. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

Здравствени придобивки од пицата од зеленчук

Уживањето во оваа пица од зеленчук не само што ги задоволува вашите рецептори за вкус, туку и го храни вашето тело со есенцијални хранливи материи. Преполна со витамини, минерали и влакна од свежиот зеленчук, оваа пица поддржува здрав начин на живот без да влијае на квалитетот на вкусот, напротив.