Многу ги сакаме тестенините, а ова ни е омилениот рецепт

Пробајте го рецептот, тестенините излегуваат како да се приготвени во најдобриот италијански ресторан.

Потребни состојки:

500 г тестенини
3 лажици путер
3 лажици брашно
500 мл млеко
2 шолји рендан кашкавал (гауда)
2 лажици милерам
4 лажици крем сирење
сол, црн пипер

Loading...

*Ако не ви се наоѓаат милерам и крем сирење, можете да ги замените со моцарела на пример, кисела павлака, течна павлака, топено сирење или слично.

Во филот, исто така, можете да додадавте и состојки по ваш вкус (шунка, сирење, мелено месо, печурки…)

Постапка:

Тестенините сварете ги според упатството на кесичката и процедете ги. Во подлабоко тенџере растопете го путерот, па во него пропржете го брашното. Додадете млеко и гответе додека смесата да се згусне.

Додадете крем сирење, рендан кашкавал и милерам. Додадете ги и сварените и исцедени макарони, па убаво промешајте.

Вака приготвените макарони истурете ги во намастена тепсија и печете ги во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.

Loading...