Лек кој се користи пред зима: за слабеење и јакнење на имунитетот, коските и косата

Пригответе се за зимата и зајакнете го имунитетот навреме.

Овој стар рецепт со векови се користи за јакнење на физичките и менталните способности и лекување на многубројни болести.

Рецептот се состои од само две состојки, ја подобрува дигестијата, помага при губиток на вишок килограми и ги елиминира токсините од организмот.

Смесата е богата со калциум и калиум кои го јакнат срцето и крвните садови. Одличен е за подобрување на кожата и косата. Го јакне имунитетот, го забрзува метаболизмот.

Потребни состојки: 20 суви смокви и маслиново масло.

Постапка: земете 20 суви смокви, пресечете ги на половина и ставете ги во тегла. Потоа додадете маслиново масло, така да бидат целосно покриени смоквите (над нив 1 см).

Вака приготвената тегла затворете ја и оставете ја во фрижидер 40 денови да отстои.

Примена: јадете по една половинка смоква и 1 лажица масло од смоквите. Препорака е ова да се јаде 5-10 минути пред појадок. Треба да се консумира секојдневно додека да се потроши целата содржина од теглата.

Веднаш ќе се почувствувате подобро. Третманот можете да го повторувате 2-3 пати годишно.

Смоквите се многу здрави и тоа не само свежи, туку и кога ќе се осушат. Делуваат благотворно на нашето здравје. Тие можат буквално да го обноват целото наше тело. Во текот на сушењето количината на протеини во смоквите се зголемува за 3-6%, а шеќерот 50-70%, додека свежите смокви содржат само 1% протеини, 15-20% шеќер.

Природниот шеќер од овошјето нашето тело многу лесно го апсорбира. Сувите смокви се во состојба да ја зголемат енергијата на нашето тело, да го подобрат расположението и менталната активност.

Сувите смокви содржат огромна количина на влакна со што ни овозможуваат ситост и подобрување на гастроинтестиналниот тракт. Сувите смокви се богати со хранливи состојки како што се калиум, магнезиум, железо, калциум и Б витамини.

Високата содржина на пектини во смоквите овој препарат го прави одличен за регенерација на сврзното ткиво, а особено после повреди на коски и зглобови.

Сувите смокви можат значително да го зголемат антиоксидативното дејство на крвната плазма, а рутинската супстанција помага во јакнење на ѕидовите на капиларите и поттикнува активна апсорпција на витаминот Ц.

Сувите смокви се користат при лекувањето на опстипација, бидејќи се одличен лаксатив. Секојдневната употреба на смокви го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Претходна статијаМногу ги сакаме тестенините, а ова ни е омилениот рецепт
Следна статијаПопуларен доктор тврди: Дијабетесот може да се излекува за 30 дена според моите инструкции