Многу вкусни лепчиња, се приготвуваат за многу кратко време.

Потребни состојки:

150 г рендан кашкавал
150 г шунка сечена на коцки
2 тријаголници топено сирење (зденка)
2 лажици мајонез
1 јајце
1 прстофат оригано
200 мл јогурт
леб исечен на парчиња (приближно 8)
200 мл млеко

Постапка:

Парчињата леб се натопуваат од двете страни во млеко.

За фил: ги мешаме сите состојки и добро ги промешуваме со јајца, јогурт, мајонез.

Плехот од рерна треба да се обложи со хартија за печење и малку да се намасти со путер.

Натопените лепчиња се редат во плехот и врз нив се става од приготвениот фил.

Се печат во загреана рерна на 200 степени додека малку да фатат коричка.