Во денешниот начин на живеење со брзо темпо, наоѓањето здрава и вкусна алтернатива за вашата омилена храна како што е пицата, претставува вистински предизвик!

Ако ја обожавате пицата, но сакате да останете на вистинскиот пат со вашите цели за здравје и фитнес, го имаме совршениот рецепт за вас!

Овој рецепт ќе ве води низ процесот на правење на вкусна и здрава алтернатива од овесни снегулки која не е само хранлива, туку и неверојатно вкусна. Ајде да се нурнеме во оваа уникатна кулинарска авантура.

Пицата е омилено јадење ширум светот, но традиционалната пица може да биде богата со калории и нездрави масти. Овој рецепт за пица од овес е тука само за вас, кои се обидувате да се храните здраво. Тоа е едноставно, хранливо и неверојатно вкусно. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 чаша овесни снегулки
1 мал кромид, ситно сечкан
2 јајца
2 супени лажици цврст јогурт или кисела павлака
1 лажичка сол
мајчина душица (по вкус)
50 + 50 мл мл вода
малку масло за печење
моцарела или друг кашкавал (по вкус) за посипување

ПОСТАПКА:

Измелете го овесот. Кромидот изрендајте го. Во посебен сад скршете две јајца, додајте го ренданиот кромид, јогуртот и 50 мл вода, па посолете и зачинете со мајчина душичка, оригано или зачин по вкус.

Изматете до изедначување. Потоа додајте уште 50 мл вода.

Потоа започнете постепено да ги додавате мелените овесни снегулки.

Мешајте додека сето да се изедначи. Тавата премачкјате ја со малку масло и загрејте ја на умерено ниска температура.

Со црпалка сипете од смесата како кога правите палачинки, одозгора посипете рендан кашкавал и поклопете со капак.

Кога кашкавалот ќе се растопи, а долната страна ќе се одлепи од дното, внимателно превртете ја и повторно посипете рендан кашкавал.

Поклопете и продолжете го печењето уште некоја минута. Кога од горната страна ќе се растопи кашкавалот, а долната ќе зарумени, превртете ја повторно палачинката и продолжете со печењето уште кратко време додека и таа страна да зарумени.

На ист начин потрошете го остатокот од тестото. По потреба соодветно зголемете ги количините, а постапката можете да ја погледнете ОВДЕ.

Здравствените придобивки од од оваа алтернатива на пицата

Оваа уникатна пица со овес нуди бројни здравствени придобивки:

Овесот е одличен извор на растителни влакна кои помагаат во варењето и го одржуваат чувството на ситост. Јајцата обезбедуваат есенцијални протеини и витамини, помагајќи во обновувањето на мускулите и целокупното здравје.

Јогуртот додава пробиотици во вашиот оброк, со што има корист за здравјето на цревата. Кромидот е богат со антиоксиданси и антиинфламаторни својства.

Мајчината душица не само што додава вкус, туку има и потенцијални здравствени придобивки, вклучувајќи антибактериски и антиинфламаторни својства.