Безглутенски колачиња од сусам и семки од тиква – 3 СОСТОЈКИ – лесни и здрави! За 5 минути!

Препуштете им се на овие безглутенски колачиња, кои не само што се лесни за правење, туку и се и многу здрави! Еве како да ги подготвите овие вкусни јадења за само 5 минути:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

– 130 г сусам (1 чаша)
– 130 г семки од тиква (1 чаша)
– 140 г банани (1/2 чаша + 1 лажица)
– 1 прстофат сол

ПОСТАПКА:

1. Загрејте ја рерната на 180°C (350°F).
2. Во подлабок сад измешајте 130 г сусам, 130 г семки од тиква и 140 г изблендирана банана.

3. Во смесата додајте прстофат сол и сето убаво измешајте го додека да се добие хомогена маса.

4. Црпете со лажица и обликувајте ги колачиња врз плех обложен со хартија за печење.

5. Печете ги во загреаната рерна приближно 15-20 минути.

6. Откако ќе се испече до златно кафена боја, извадете ги од рерна и оставете ги да се изладат. Постапката погледнете ја ОВДЕ, а верзијата која содржи семки од тиква, белки од јајца и шеќер, погледнете ја ОВДЕ.