Овој метод го правам многу често, речиси секој втор ден, откако го научив од 70-годишен мајстор. Еве што ви е потребно:

Потребни состојки:

2 чаши вода
2 јајца (сочувајте ја едната жолчка за премачкување)
1 лажичка сол
5,5 чаши брашно

За премачкување на тестото:
125 г путер или маргарин

за фил:
фета сирење

ПОСТАПКА:

Во подлабок сад измешајте 2 чаши вода (400 мл) и 2 јајца (без една жолчка). Потоа постепено започнете да додавате 5,5 чаши пченично брашно (550 г) и 1 лажичка сол (8 г). Добро измесете го тестото 6-8 мин за да стане еластично, меко, но да не се лепи за рака.

Поделете го тестото на 2 дела и обликувајте топки. Покријте го и оставете го да отстои 5 минути.

Потоа развлечете го колку што можете и преку целата површина премачкајте го со омекнат путер или маргарин.

Здиплете го како за лиснато тесто (како книга) и секој слој премачкувајте го со путер. За две теста употребив 125 грама путер.

На ист начин подгответе го и другото тесто.

Завиткајте го во кеса или проѕирна фолија и оставете го да отстои еден час во фрижидер. Потоа спушетете го на малку набрашнета работна површина и развлечете го во правоаголна кора (квадрат).

Пресечете го на 16 еднакви делови (4х4) и во секое квадраче ставете фил од фета сирење. По желба можете да користите и различни материјали за полнење.

Потоа секое затворете го како писмо (со опфаѓање и спојување на двата спротивни агли) и премачкјате го со изматената жолчка во која сте додале сосем малку масло или млеко.

Наредете во плех и печете во рерна загреана на 200 степени додека да заруменат.

Ова е најдобриот рецепт за крцкаво печиво со секој слој што може да се брои. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.