Овен. Април дава одлична можност да ги истакнете сите ваши физички и умствени квалитети како и вештините за јавно говорење (во првата половина). Од 15 април, обратете внимание на финансиското враќање на вложените напори, а по 24 април – ќе му бидете потребни на вашето семејство.
Околу 6 април има шанса за нормализирање на досегашните конфузни настани во вашиот личен живот, на 8-11 април има големи шанси некој да ви се вмеша во плановите и да ви направи збрки. 12-16 април – период за манифестација на вашите креативни таленти, а деновите од 15 до 19 април даваат надеж за одличен профит.
Бик. Подобро е да ги почекате првите две недели од април со добро подготвени проекти, да соберете сили и да започнете конкретни акции после 15-ти. Но, целиот месец е идеален за да се осврнете повеќе кон себе, да се погрижите за сопствено здравје и изглед, да размислувате за себе, да потрошите пари за нешто што ќе ве направи посреќни.

Првата недела од месецот ги подобрува љубовните односи, 10-11 април може да донесе среќа, а на 22, 23 и 25 април малку повеќе погрижете се за себе и за вашите најблиски.
Близнаци. Од 4 април Близнаците ќе се разбудат од хибернација и ќе се препуштат на секакви сериозни работи: комуникација, состаноци, забави, гужва. Така, до крајот на месецот Близнакот ќе се потроши целосно, па ќе нема да има ниту сила ниту пари.
За да не ги броите парите и да не се неpвирате за изгубеното време во последната недела од април, обидете се уште на почетокот да не бидете премногу расфрлани и да направите план за потрошеното време и инвестиции. Важни и добри денови за вас се 2 и 10. Успехот преку труд и самоодрекување е подготвен да дојде на 17-18. Датумите 24 и 25 за вас ќе бидат неpвозни.
Рак. Првата половина од месецот за Раковите ќе биде тешка (озборувања и негодувања за вашето однесување, на работа и во вашата средина и во кругот на пријателите). Втората половина на април дава шанса да се докажете себеси, но потребно е да вложите поголем труд за да го промените негативното мислење за вас кое сте го стекнале во изминатиот период.
Исто така, може да се појави неочекувана помош однадвор и да ви преработи ксметот (но на сметка на друг). Овој месец  (првата половина) дефинитивно не е ваш, ќе бидете многу суетни и конфузни, ќе се чувствувате дури и изневерено, но сепак, изгледите не се толку лоши, бидејќи ксметот има голема шанса да ви проработи (во втората половина) и да се случи огромен пресврт во вашиот живот.
Лав. Време е да се погледне на секојдневниот живот од повисока перспектива. Дознајте каде се стремите и што треба да промените. Вреди да не се навлегува во секојдневните моментални глупости, туку стратешки да се погледне наоколу со орлово око.

Овој период Лавот ќе биде привлечен од далечни дестинации, но треба малку да се воздржи, бидејќи овој период не е најповолен (почетокот од месецот). Не пропуштајте ги вашите шанси во втората декада од април.
Девица. Во април ќе ви се чини дека се соочувате со нешто. Си играте со оган. Ако за секунда се појави чувство дека не сте толку сигурни во вашите постапки како и обично, ова е многу јасен сигнал – одложете го, не брзајте! Сега сомнежот е добра работа, може да ве cпаси од глупави постапки кои можат да прераснат во сериозни проблеми. Бидете особено внимателни на 17-18 и 24 април.
Вага. Љубов, само љубов! Животот би бил многу досаден доколку не доживеете такви романтични испади кои може да ве посетат во април. Но, во последната недела од месецот, проблемите на работа целосно ќе го привлечат вниманието. Ситуацијата ќе биде како мочуриште во кое постојано сте заглавени, а потоа ќе нема време за љубов.
Скорпија. Треба да бидете особено внимателни. Во април сте како наполнет пиштол, подготвен да пyка во секој момент. И, за жал, постои шанса тоа да се случи. Задачата за првата половина од месецот е да ги прилагодите целите и да останете во рамките на наcилната желба да кaзните некого или да го налyтите. Последиците од грешките од првата декада на април можете да ги сфатите за 2-3 месеци, затоа не грижете се. Втората половина од месецот се „чита“ само лично.

Стрелец. За вас главниот фокус во април се децата (ако веќе ги имате) или размислете за нив (ако ги немате). Подобро е да ги направите сите пријатни планови во првата половина од месецот и да се грижите за вашето здравје во втората половина.

Само не ги одложувајте сите обврски за последната недела од април, зошто реално нема да можете да постигнете сè што сте наумиле да направите. Благовремено распоредете ги сите обврски.

Јарец. Ако долг период не сте имале гости и се жалите зошто куќата во е празна, тогаш треба да знаете дека работите одеднаш ќе се променат. Наскоро пријателите или роднините ќе почнат да ви доаѓаат во такви бројки што повторно ќе сонувате за осаменост.

Но, главната тема на месецот, се разбира, не е доаѓањето на роднините, туку „документот“ поврзан со вашето место на живеење. Ако треба да аплицирате за државјанство, наследство, имотни права или да соберете информации за можна хипотека, направете го тоа во април. Најпродуктивните денови во месецот се 1 април (без шегување) и 10-ти.

Водолија. Вклучете ја целата ваша пофалена креативност и отворете го целиот список со контакти за да го извлечете максимумот од април на финансиски план. Подобро е да бидете активни во првите денови од месецот, бидејќи домашните обврски повторно ќе го бараат вашето внимание некаде при крајот од месецот. Сепак – време е да почнете да спортувате или да внесете барем малку физичка активност во животот. Среќните денови се 9, 22, 23 и 30 април.

Риба. Драги Риби, штом започне април, вашиот мир и спокојство ќе бидат наpyшени од некој близок. Околината ќе ве неpвира, ќе ве поcpамоти, ќе ве cтpесе, ќе ве оптоваpyва максимално. Издржете, особено околу 10 април. За среќа, по 20-ти, работите треба да станат помиpни и попријатни. Не планирајте cпектакуларни настани за април, за да нема спектакуларни метеж.