На 30 април се случува затемнување на Сонцето кое ќе влијае врз судбуните на повеќето знаци од Зодијакот. Се отвора нов коридор кој ќе трае до 16 мај низ кој секој поединечно може да си го промени животот.

Можете да започнете нешто ново, нешто што ќе ви се врати. Патем, треба малку повеќе да се грижите за здравјето овој период. Веројатно, многумина веќе го чувствуваат почетокот на промените.

Еве што ќе им донесе затемнувањето на хороскопските знаци:
Овен: актуелна ќе биде темата за вредностите, финансиите, убавината, удобноста. Важни ќе бидат и купувањето материјални добра и недвижен имот. Можеби ќе сакате да стекнете нешто или ќе ги преиспитате вашите вредности, или вашиот приход ќе се промени кон подобро.
Бик: ќе бидете окупирани со вашата личност и изгледот. Можете да се грижите за себе, вашиот развој, можете да почнете да слабеете (затоа што за време на ова затемнување постои ризик да се здебелите) и важно е да не се прејадувате. Можни се некои драстични промени во личноста и изгледот.
Близнаци: за вас тоа ќе биде тема за креативност, интереси или можеби cтpaвови, фoбии. Или можеби патувања до море или планинарење, ocаменост со природата. Можете да работите со потсвеста. Сферата на комуникација ќе биде активна, можете да креирате сопствен блог, да најдете нови познаници. Има многу да се научи / проучува / научи.
Рак: Затемнувањето ќе ви донесе познанства со истомисленици, тим, тимска работа. Можеби ќе има нови идеи, соништа, нови проекти. Ќе се стекнете со пријатели, со кои можеби ќе можете да создавате заеднички проект. Можете исто така да се пронајдете во астрологија, прогнозирање, разни технологии.
Лав: ќе се појават прашања околу местото на работа, можеби ќе се појават нови проекти и достигнувања. Но, ќе остане истата релација која ја имате со шефот, со семејството. Можеби ќе треба да посветите поголемо внимание на вашите цели и работа. Можеби ќе ве засегнат и владини прашања.
Девица: Ќе бидете потребно да се доедуцирате во некои стручни области, или да посетувате дополнителни курсеви. Можеби ќе треба да ги промените вашите верувања и принципи. Ве очекуваат патувања и проширување.
Вага: неочекуван прилив на пари, можеби туѓи пари, наследство, инвестиции. На пример, некој ќе остави наследство или ќе се појави нов партнер кој ќе ги обезбеди парите, а може да се појави и некој богат љубовник. Можеби некои тајни ќе бидат откриени. Но, во овој период треба да бидете многу внимателни. Многу ризици се на повидок.
Скорпија: можете да започнете соработка, а прашањата за договори и документи ќе бидат многу важни. Исто така, тоа се прашања за брак, можеби ќе добиете сериозен предлог или ќе се омажите. Можни се и нови врски. Или клиентите ќе дојдат кај вас. Ќе започнете нов бизнис.
Стрелец: Ќе мора да се грижите за вашето здравје, на пример да се свртите повеќе кон правилна и избалансирана исхрана, да одите на лекар за да го проверите здравјето, да вежбате повеќе. Можете да направите и општо детокc-чистење. Фатете се на работа, организирајте го вашиот работен процес или набавете домашно милениче.
Јарец: ќе се соочите со соодветни прашања за вашата креативност. Актуелно ќе биде и прашањето околу децата: ако ги немате – дали ќе има бременост или ќе се роди дете во семејството, а доколку ги имате – нивната иснина и школување. Можни се и нови романси и врски. Ново хоби, омилени активности.

Водолија: проблеми дома во семејство. Може да биде поправка во куќата/станот или селење. Можно е да се работи за родителите. И, исто така, време е да ги побарате вашите таленти или да работите повеќе на себе. Не заборавајте да им се јавите на вашите родители доколку не живеете заедно.

Риби: Ќе ви бидат важни проблемите во комуникацијата. Истражувајте, учете, можеби ќе треба повеќе да обратите внимание на тоа како комуницирате со другите. Исто така, можеби ќе треба да ја проширите вашата работа, вашето знаење. Ќе биде прикажана и темата транспорт (набавки / трошење), браќа / сестри.