Превкусни кроасани со нутела, први ги снемува на...

Потребни состојки: 200 мл млеко 200 мл јогурт 1 квасец 50 г 900 г брашно 1 јајце 2 лажички шеќер 1 лажичка сол и уште: 100 г нутела 250 г путер/маргарин Постапка: Одвојте малку млеко, загрејте го да биде млако па додадете квасец и шеќер. Оставете да се активира и да надојде. Во вангла просејте го брашното, додадете млеко, јогурт, јајце, сол и надојдениот квасец. Сите состојки да бидат или замлачени или на собна температура. Замесете тесто, па оставете го 10-тина минути да одмори. Направете 2 пати по 6 топчиња од тестото. Секое топче развијте го колку една чинија и врз него изрендајте путер (путерот или маргаринот поделете го на 10 дела, за секоја кора посебно освен за шестата која иде...

Одлична посна торта со полнети јаболка, многу сочна...

Одличен избор за посни денови, тортата е полна со ореви и многу е сочна. Многу едноставно се приготвува од неколку убави цврсти јаболка. Потребно е да ги издлабите, да ги наполните со мелени ореви и да ги испечете, а потоа да ги прелиете со  бисквитна смеса која многу лесно и брзо се мати. Потребни состојки: 8 јаболка излупени и издлабени, 150 г ореви, 5 лажици зовриена вода, сок од 1/2 лимон, 1 лажичка цимет, 1 лажица кафеав шеќер, 1 мала лажичка посен маргарин (ова можете да го изоставите) Потоа: 225 г брашно, 1 лажичка прашок за печиво, 1/2 лажичка сода бикарбона, кора од еден лимон, 2 лажици џем...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4 цели јајца 5 лажици шеќер 500 мл слатка павлака (додајте 2 лажици шеќер во прав ако користите...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши сок од портокал (600 мл) 1 чаша шеќер (160 г) кокос за валање ПОСТАПКА: 1.Сите состојки измешајте ги во...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши...

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ…Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути…

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ...Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути...Еве што ви е потребно за овој брз колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 лажици инстант...

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси…Само 3 состојки

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси...Само 3 состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг кајсии 1.5 кг шеќер 1/2 лимон - сок ПОСТАПКА: 1.Измијте ги...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4 цели јајца 5 лажици шеќер 500 мл слатка павлака (додајте 2 лажици шеќер во прав ако користите...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши сок од портокал (600 мл) 1 чаша шеќер (160 г) кокос за валање ПОСТАПКА: 1.Сите состојки измешајте ги во...

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ…Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути…

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ...Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути...Еве што ви е потребно за овој брз колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 лажици инстант кафе + 20 мл млеко 3 лажици кондензирано млеко 400 мл слатка павлака ПОСТАПКА: 1.Кафето растворете го во млекото,...

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси…Само 3 состојки

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси...Само 3 состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг кајсии 1.5 кг шеќер 1/2 лимон - сок ПОСТАПКА: 1.Измијте ги кајсиите и исчистете ги од семки, па исечкајте ги. Во големо тенџере редете слој кајсии,...

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4 цели јајца 5 лажици шеќер 500 мл слатка павлака (додајте 2 лажици шеќер во прав ако користите...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши сок од портокал (600 мл) 1 чаша шеќер (160 г) кокос за валање ПОСТАПКА: 1.Сите состојки измешајте ги во...

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ…Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути…

СЕМИФРЕДО СЛАДОЛЕД ОД 3 СОСТОЈКИ...Вкусен десерт со вкус на кафе за 5 минути...Еве што ви е потребно за овој брз колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 лажици инстант кафе + 20 мл млеко 3 лажици кондензирано млеко 400 мл слатка павлака ПОСТАПКА: 1.Кафето растворете го во млекото,...

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси…Само 3 состојки

Многу лесен и вкусен мармалад од кајсии без конзерванси...Само 3 состојки..Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг кајсии 1.5 кг шеќер 1/2 лимон - сок ПОСТАПКА: 1.Измијте ги кајсиите и исчистете ги од семки, па исечкајте ги. Во големо тенџере редете слој кајсии,...

КОЛАЧ ЗА 5 МИНУТИ…Вкусен и освежителен, подобар од Наполеон…

КОЛАЧ ЗА 5 МИНУТИ...Вкусен и освежителен, подобар од Наполеон...Состојките веќе ги имате в кујна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За крем: 1 јајце 50 г шеќер 10 г ванилин шеќер 15 г скроб 250 мл млеко За тесто: 2 јајца 100 г шеќер 1 прстофат сол 1 лажичка екстракт од...

Брз посен колач, многу сочен и вкусен, ако сакате нешто набрзина, ова е колач за 10-ка…

Брз посен колач, многу сочен и вкусен, ако сакате нешто набрзина, ова е колач за 10-ка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 г брашно 1 кесичка прашок за печиво 200 мл масло 200 мл газирана вода 200 мл сок по избор 50 г рендано чоколадо 175...

ПИТА СО МЕСО И КИСЕЛА ПАВЛАКА…Едноставно, со готови кори, убаво, вкусно, ги има сите препораки…

ПИТА СО МЕСО И КИСЕЛА ПАВЛАКА...Едноставно, со готови кори, убаво, вкусно, ги има сите препораки...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (калап 30 см) 1 пакување кори околу 500 грама 750 грама мелено месо 1 мала главица црвен кромид 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка вегета 1 лажичка...

Најдобриот млечен колач со чоколадни трошки…Се прави во блендер, брзо за минутка и многу лесно…

Најдобриот млечен колач со чоколадни трошки...Се прави во блендер, брзо за минутка и многу лесно...Млечниот колач е вистинскиот избор за лето, особено ако е направен со чоколадни трошки кои се топат во уста. Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 мл...

Најсочен и највкусен колач со кајсии…маж ми очекуваше да биде сув, но го изненади сочноста…Има неодолив вкус и се топи во уста…

Најсочен и највкусен колач со кајсии...маж ми очекуваше да биде сув, но го изненади сочноста...Има неодолив вкус и се топи во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл): 3 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша...

Пилешко од рерна на малку поинаков начин…Пилето е печено како на ражен…целото се топи во уста…

Пилешко од рерна на малку поинаков начин...Пилето е печено како на ражен...целото се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 цело пиле, приближно 2 кг 500 мл пиво во лименка Зачини: 1 голема лажица сол 1 голема лажица оригано 1 мала лажичка кромид...

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ….Најубавиот колач кој сум го пробала…

СЛАДОЛЕД ПЛАЗМА КОЦКИ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ....Најубавиот колач кој сум го пробала...Еве што ви е потребно: За долниот слој: 300 г мелени плазма бисквити 100 г путер 100 мл млеко Фил: 4 цели јајца 5 лажици шеќер 500 мл слатка павлака (додајте 2 лажици шеќер во прав ако користите...

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ…Многу вкусен десерт за со кафе…

ТУРСКИ ЛОКУМ ОД 3 СОСТОЈКИ...Многу вкусен десерт за со кафе...Еве што ви е потребно за да го подготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша скроб/нишесте/густин (120 г) 3 чаши сок од портокал (600 мл) 1 чаша шеќер (160 г) кокос за валање ПОСТАПКА: 1.Сите состојки измешајте ги во...