Чепкајќи по тефтерот на мајка ми со рецепти, го најдов овој, го направив и се воодушевив! Единствена мана е што веднаш се изедува!

Потребни состојки:

6 јајца

180 г шеќер

180 г путер

280 г мелен мак (семе од афион)

2 реда рендано чоколадо

1 мала кафена шолја рум

За глазура:

100 г чоколадо

1 лажичка шеќер во пав

3 лажици масло

џем од кајсии за премачкување

Постапка:

Добро изматете ги жолчките со шеќер и омекнат путер, па додадете мак, рендано чоколадо и рум.

Изматете цврст снег од белки па спојте ги смесите.

Напомена за младите домаќинки: никогаш не го истурајте снегот од белки (шне) одеднаш и не матете. Додавајте постепено и полека, а со лажицата “превртувајте” за да остане смесата воздушеста.

Смесата излејте ја во калап 26 обложен  со хартија и печете на 180 степени.

Печената кора премачкајте ја со џем од кајсии па вратете во исклучената рерна уште минутка да се засуши.

Одозгора нанесете глазура.