Миризлив и смирувачки колач од лимон и рузмарин,...

Рецепт и фото: Здрава трава Рузмарин, Rosmarinus officinalis – Колач од лимон и рузмарин За да ја одбегнеме анксиозноста или паниката, експертите советуваат да се држиме до секојдневната рутина. Во тоа ќе помогне, освен исклучениот телевизор и неделниот колач. Преку работните денови предлагам препишување на стариот нотес преполн со рецепти а кој веќе поќе почнал да се распаѓа и некои букви му се избришани од масните дамки. Токму тие рецепти се најдрагоцени. Рузмаринот е билка која може секој да има, без разлика на климата во која живее. Лесно се размножува од гранчиња, доста е отпорен на различни крлиматски непогоди и различно тло. Тоа е драгоцена, мирисна, зачинска, медоносна и лековита билка. Ако...

КОКОС КОЛАЧ СО КЕКСИ: Незаборавна комбинација од вкусови,...

Кремасто задоволство со кокос и кекси – за 15 минути е готов, а никој не може да му одолее. Колачот се приготвува толку лесно и брзо, што може и дете да го направи. За да го направите потребни се вашите омилени состојки: пудинг од ванила, кекси и кокос! Рецепт и видео презентација на CooKing. Потребни состојки: 500 мл млеко, 40 г пудинг со вкус на ванила, 10 г ванилин шеќер, 2-4 лажици шеќер или по вкус, 210 г кекси (плазма или по ваш избор) и 3 лажици кокосово брашно. За декорација ќе ви биде потребно: кокосово брашно и некое рендано чоколадо по ваш избор. Постапка: Во едно тенџере...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Прсти да излижеш колку е вкусно…Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо...

Прсти да излижеш колку е вкусно...Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење...Ќе уживате во секој залак...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г млади тиквички, исечени на коцки 1/2 китка млади кромитчиња или праз, ситно сечкани 1/2 китка магдонос, ситно сечкан 4 јајца 1...

Вкусен и евтин десерт…Ако имате шеќер, скроб и малку ореви, не...

Вкусен и евтин десерт...Ако имате скроб, шеќер и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 мл вода 200 г скроб 200 г шеќер 180 г ореви 80 г путер (или маргарин) ПОСТАПКА: 1.Во широка тава сипете го шеќерот...

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата…

Во јуни ова е најважната прихрана за доматите, но и за цвеќињата... Со прихранувањето на растенијата може да им се помогне да ја зголемат нивната...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

Прсти да излижеш колку е вкусно…Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење…Ќе уживате во секој залак

Прсти да излижеш колку е вкусно...Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење...Ќе уживате во секој залак...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г млади тиквички,...

Вкусен и евтин десерт…Ако имате шеќер, скроб и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми…

Вкусен и евтин десерт...Ако имате скроб, шеќер и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 мл вода 200...

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА…Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб…

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА...Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб... Еден од најмоќните природни лекови...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Прсти да излижеш колку е вкусно…Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење…Ќе уживате во секој залак

Прсти да излижеш колку е вкусно...Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење...Ќе уживате во секој залак...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г млади тиквички, исечени на коцки 1/2 китка млади кромитчиња или праз, ситно сечкани 1/2 китка магдонос, ситно сечкан 4 јајца 1...

Вкусен и евтин десерт…Ако имате шеќер, скроб и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми…

Вкусен и евтин десерт...Ако имате скроб, шеќер и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 мл вода 200 г скроб 200 г шеќер 180 г ореви 80 г путер (или маргарин) ПОСТАПКА: 1.Во широка тава сипете го шеќерот...

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА…Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб…

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА...Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб... Еден од најмоќните природни лекови не само што ќе ја подобри вашата меморија за неверојатни 80 проценти, туку ќе ви...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Прсти да излижеш колку е вкусно…Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење…Ќе уживате во секој залак

Прсти да излижеш колку е вкусно...Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење...Ќе уживате во секој залак...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г млади тиквички, исечени на коцки 1/2 китка млади кромитчиња или праз, ситно сечкани 1/2 китка магдонос, ситно сечкан 4 јајца 1...

Вкусен и евтин десерт…Ако имате шеќер, скроб и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми…

Вкусен и евтин десерт...Ако имате скроб, шеќер и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 мл вода 200 г скроб 200 г шеќер 180 г ореви 80 г путер (или маргарин) ПОСТАПКА: 1.Во широка тава сипете го шеќерот...

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА…Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб…

ОВАА МЕШИНА Е ЧУДO ОД ПРИРОДАТА...Ја подобрува меморијата, ги ТOПИ масните наслаги, го подобрува видот и го чисти црниот дроб... Еден од најмоќните природни лекови не само што ќе ја подобри вашата меморија за неверојатни 80 проценти, туку ќе ви...

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА…Рецепт за 5 минути, со малку состојки

НАЈОМИЛЕНАТА ЛЕТНА СЛАДОЛЕД ТОРТА...Рецепт за 5 минути, со малку состојки...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 10 г инстант кафе 400 г пишкоти /бисквити 200 мл топла вода 300 мл слатка павлака 100 г шеќер во прав 80 г шлаг (крем микс) со вкус на ванила 10...

Најмеките мафини…1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца…БРЗО И ЛЕСНО

Најмеките мафини...1 тиквичка, 1 компир, 2 јајца...БРЗО И ЛЕСНО. Ако сакате брз и многу вкусен оброк, тогаш запишете си го рецептот. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 тиквичка 1 компир 3 лажици гриз 50 мл млеко 50 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици масло 1...

Пица појадок за 5 минути…Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење…Прсти да излижеш

Пица појадок за 5 минути...Испробајте го овој лесен и едноставен рецепт за вкусно јадење...Прсти да излижеш. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 парче леб 100 г путер 200 г сувомеснато 2 домати 1 рака ситно сечкан магдонос 4 јајца 1 лажичка сол или по вкус 150...

Брз и евтин колач за секој ден…За 5 минути измати и испечи…

Брз и евтин колач за секој ден...За 5 минути измати и испечи...Подгответе многу вкусен десерт со наједноставни состојки. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 јајца 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 170 г шеќер 120 мл масло 180 мл млеко 280 г брашно 16 г...

РЕЦЕПТ ЗА НАЈВКУСНА ЛИМОНАДА…Ако имате 1 лимон и 2 портокали, не пропуштајте го овој рецепт…

РЕЦЕПТ ЗА НАЈВКУСНА ЛИМОНАДА...Ако имате 1 лимон и 2 портокали, не пропуштајте го овој рецепт...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 портокали 1 лимон 1 чаша шеќер 1.5-2 литри вода 1 лажичка лимонтус по желба ПОСТАПКА: 1.Од лимонот и портокалите отстранете ги краевите, а потоа исечете...

ПОВКУСНИ НЕ СМЕ ПРОБАЛЕ…Неодоливи уштипци, за само 15 минути…

ПОВКУСНИ НЕ СМЕ ПРОБАЛЕ...Неодоливи уштипци, за само 15 минути...Едноставно и вкусно, за појадок, вечера или закуска...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 мл топло млеко 250 мл топла вода 10 г сув квасец 1 лажичка шеќер 2 јајца 3 лажици масло 1 лажичка сол 650 г брашно масло...

КОЛАЧ МЕК КАКО СУНЃЕР ЗА 5 МИНУТИ…Евтино и вкусно, се топи во уста…

КОЛАЧ МЕК КАКО СУНЃЕР ЗА 5 МИНУТИ...Евтино и вкусно, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за калап со дијаметар од 24 см): 2 јајца 1 прстофат сол 80 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер (8 г) 80 мл масло 100 мл млеко 200...

Прсти да излижеш колку е вкусно…Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење…Ќе уживате во секој залак

Прсти да излижеш колку е вкусно...Потпечени тиквички, многу вкусно и брзо јадење...Ќе уживате во секој залак...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г млади тиквички, исечени на коцки 1/2 китка млади кромитчиња или праз, ситно сечкани 1/2 китка магдонос, ситно сечкан 4 јајца 1...

Вкусен и евтин десерт…Ако имате шеќер, скроб и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми…

Вкусен и евтин десерт...Ако имате скроб, шеќер и малку ореви, не пропуштајте го рецептот на баба ми...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 мл вода 200 г скроб 200 г шеќер 180 г ореви 80 г путер (или маргарин) ПОСТАПКА: 1.Во широка тава сипете го шеќерот...