„Златниот“ чај лекува алергиски проблеми, респираторни проблеми, анемија, инфекции, спречува рак. Затоа, к онсумирајте го што е можно повеќе, а еве како можете да го направите овој чај.

Основна состојка за приготвување на златниот чај е м оќната билка -копривата. Копривата е многу здрава билка и се користи во лекување на многу болести. Еве некои од нејзините употреби:

Нега за коса:

Копривата е одлична за косата, го чисти првутот, го намалува опаѓањето на влакното и го зајакнува неговиот корен, го стимулира растот и ја обновува. Одвреме навреме, измијте ја косата со претходно приготвен и изладен чај од коприва.

Го регулира шеќерот во к рвта:

Чајот на коприва може да помогне во намалување на шеќерот во кр-вта. За таа цел, пијте 2-3 чаши од овој чај на ден. Секако, заедно со чајот мора да се храните здраво.

Чајот од коприва ќе помогне и при анемија. Ги ели.минира камењата во бубрезите и лекува инфекции на уринарниот тракт. Решава проблеми со циркулацијата. Добро решение за проблеми со простатата, дури 120 мг од оваа билка на ден, може да ја намали зголемената простата.

Сируп од коприва – рецепт

Потребни состојки: 50 листови од млада коприва, 2,5 литри вода, 2 кг шеќер, 3 кесички лимонтус, арома на ананас по желба.

Постапка: Измијте ја копривата добро, ставете ја во тенџере, прелијте ја со вода и зовријте ја. Кога ќе зоврие, варете 2 минути. Тргнете го оган. Поклопете го тенџерето и оставете да отстои 24 часа.

По изминатото време додајте го лимонтусот, шеќереот и арома на ананас. Промешајте за да се раствори шеќерот. Прелијте го сирупот во шишиња и ставете го во фрижидер. Треба да се чува во фрижидер и да се користи 15 дена.

Сок од коприва за освежување, толку е лековит што помага и при најтешката алергиска реакција

Потребни состојки: 100 лисја од коприва, 5 литри вода, 1 кг шеќер, 4 лимони.

Постапка: Лисјата темелно се измиваат, па се сушат и се ставаат во подлабок сад. Лимоните се сечат на тенки кругови со се кора (доколку е органска) и се ставаат заедно со листовите коприва.

Во садот се прелива водата и се поклопува со капак, па со крпа. Се остава да отстои 24 часа. По изминатото време, се прецедува течноста во големо тенџере и се додава шеќерот, а потоа се става на рингла.

Се вари се до првото зовривање со повремено промешување. Се трга тенџерето од оган, а во меѓувреме се стерилизираат пластичните шишиња. Сокот се прелива со врелите шишиња и се остава да се излади преку ноќ.

Копривата (Urtica dioica) расте до 80 цм во висина и има заострени лисја во облик на срце покриени со влакненца. Врвот на листот е лесно кршлив и иритабилен на кожата. Копривата расте насекаде, освен во тропските предели и Арктикот, а најмногу се наоѓа во шумите, на напуштените ливади, на бреговите на реките и потоците.

Bfishadow / Flickr.com