Потребни состојки:

150 г путер/маргарин

100 г домашна свинска маст

2 јајца

1 прашок за печиво

100 мл млеко

450 г брашно

1 полна лажичка сол

Малку тврдо сирење/кашкавал

Постапка:

Изматете го путерот, маста со едно јајце, една белка и 100 мл млеко. Додадете 1 полна лажичка сол, прашок за печиво и брашно. Замесете тесто.

Од тестото развијте кора со дебелина од околу 1 см, премачкајте со жолчка разматена со две лажички млеко.

Одозгора изрендајте сирење, наросете сусам, сечете стапчиња и печете на 190 степени додека да поруменат.