Потребни состојки:

1 кг 200 г брашно (околу 1 кг)

200 мл млако млеко

400 мл јогурт

40 г свеж квасец

200 мл масло

1 лажица шеќер

2 лажички сол

200 г маргарин/путер

3 јајца (2 жолчки за тесто, цело јајце за премачкување)

200 г ситно сирење

100 г фета сирење или по избор

Постапка:

Прво ставете го квасецот да се активира, измешајте со половина децилитар млако млеко (одвојте од 2 децилитри погоре наведени), 1 лажица шеќер, 2 лажици брашно.

Во вангла измешајте брашно, сол, активираниот квасец, масло, јогурт, млеко и замесете меко тесто. Оставете покриено да отстои околу 30 минути.

Поделете на 4 дела и секој развлечете го во круг. Исечете на 16 дела, ставете фил на поширокиот дел од тестото, па свиткајте ги кифличките.

За фил измешајте ситно сирење, фета, белки и малку посолете по вкус. Или филот пригответе го по сопствен избор.

Редете на намастен плех со путер или маргарин, премачкајте ги со изматено јајце и на секое ставете парче путер. Оставете ги 10 минути да отстојат додека рерната се загрева на 200 степени и печете додека да поруменат.