Трикови од стар готвач: како да го скратите времето на готвењето во кујна

loading...

Секојдневното приготвување на оброците не треба да ви одзема многу од вашето време. Со овие совети и паметно планирање можете значително да го скратите времето за приготвување на јадењата.

1.Забрзајте го варењето на тестенините: во тенџерето сипете топла вода од бојлер, и додадете малку сол. На овој начин ќе го скратите времето кое инаку се губи во чекање да зоврие водата.

2.Путер на собна температура: кога во рецептот е потребен путер на собна температура, при вадење од фрижидерот, наместо да чекате самиот да омекне, вие изрендајте го на ренде. Веднаш ќе добиете мек путер.

loading...

3.Ориз како додаток на јадењата: Еднаш сварете поголема количина ориз која ќе ја разделите на помали порции па ќе ги замрзнете. Пред консумација загрејте го оризот во тавче или во микробранова печка.

4.Доматен сос: наместо да го приготвувате секогаш одново, купете готов доматен сос во конзерва, доколку немате во вашата зимница.

5.Ново јадење од остатоци: не ги подгревајте остатоците од храна, туку трансформирајте ги во ново јадење. Остатоците од сос, месо и зеленчук, на пример, можете да ги ставите во керамички сад, преку нив да ставите лиснато тесто, и да испечете солена пита.

6.Немате време за приготвување на сос? : во миксер направете зелено песто од магдонос, лимонов сок, сол и маслиново масло, и само за една-две минути, добивате сос кој можете да го прелиете преку зеленчукот, месото или рибата.

7.Брз оброк од пилешко: пилешките гради исечкајте ги на ленти, испржете ги во вок тава 2-3 минути и зачинете со сол и кари. На тој начин ја кратите термичката обработка без да го изгубите вкусот.

loading...