Дома Тагови психологија

Таг: психологија

Психолог: 90% од жените одат во погрешен правец, а мажите ќе...

Михаил Лабковски е еден од најпознатите психолози во поново време. Списанието „Форбс“ го призна како највпечатливиот психолог од Русија. Автор на најпродаваната книга „Сакам...

Д-р Зоран предизвика бурни реакции: Не можете да лудувате до 35.година,...

Доктор Зоран Миливојевиќ предизвика вистинска бура на социјалните мрежи поради ставот за девојките кои чекаат идеален партнер за брак. Неговата приказна за факторите кои влијаат...

Како старееме така непријатните соништа стануваат почести – Ова се три...

Кошмарните соништа воопшто не се забавни. Застрашувачки се, нè будат, а според најновото истражување објавено во стручното списание Sleep Medicine, ноќните кошмари стануваат сè...

Хобито на нашите баби сега е модерно во светот – Докторите...

Поради пандемијата голем број луѓе психички потклекнаа и излегоа од колосекот што се нарекува – нормален живот. Поради стравот од неизвесноста, страв од заразување...

Кој лошо мисли, црно му се пишува: Еве како негативните емоции...

Лошите мисли привлекуваат лошо здравје. Состојбата на умот игра важна улога во сите сфери од животот, па дури и кога здравјето е во прашање. Доколку...

Ако вашата мајка ви каже дека тој човек не е за...

Научно е докажано дека вљубениот човек ја губи способноста за рационално и објективно расудување и размислување кога станува збор за партнерот. Кога ќе го пронајдете...

Децата кои растат покрај баба и дедо се посреќни, попаметни и...

Неколку спроведени истражувања откриваат дека децата кои растат покрај баби и дедовци се посреќни, попаметни и пообразувани. Главните истражувањата се спроведени на Бостонскиот и...

Психолошки тест: Кое дете ја скрши вазната? Вашиот одговор открива голема...

Понекогаш некои неочекувани работи и секојдневни одлуки може да откријат некои вистина за нас самите кои тешко можеме и да ги замислиме. Една од нив...

На девојчињата тоа им е во гените – да ги имитираат...

Разговор со педагог: “Ќерката го гледа само она што го прави нејзината мајка. Ја копира, сфаќате?” Прашање: “Значи, велите дека девојчето не мора да се...

Истражување: Децата кои растат покрај баби и дедовци се посреќни, попаметни...

Љубовта, грижата и поддршката од бабите и дедовците имаат благопријатно влијание врз внуците. За тоа сведочат бројни научни истражувања. 1.Се намалува ризикот од депресија Емоционалната блискост...