Дома Тагови ореви

Таг: ореви

Брз колач, специјалитет од унгарската кујна кој мора да го пробате

Потребни состојки: 1/2 маргарин од 250 г 2 лажици шеќер за тестото 2 жолчки 300 г брашно 1/2 квасец 4 лажици млеко 1 прстофат сода бикарбона (на врв нож) 250 г мелени...

Посни бомбици со грав и мелени ореви

Одлични, вкусни и идеални за посни слави. Никој нема да погоди дека овие вкусни топчиња се направени од грав! Потребни состојки: 500 г грав 200 г мелени...

Обланди со крем банани – најубавиот рецепт досега напишан за обланди!

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем бананчиња За фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода...

ПОСНО: Салата со ореви и копар

Потребни состојки: 1 црвена пиперка 10 кисели краставички копар по вкус 4 супени лажици мелени и сечкани ореви  1 конзерва пченка или смрзната па варена јаболкова киселина или лимонов сол маслиново...

Ружички од баклава – старинска пита која ќе ве освои со...

Потребни состојки: 10 листови тенка кора за баклава 150 г путер 70 мл масло 200 г мелени ореви 100 г сечкани ореви 150 г мелени бисквити +- За шербет: 500 г шеќер 500...

Чоколадни коцки со ореви се приготвуваат за 5 минути

Потребни состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г путер/маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Постапка: Ставете ја водата со шеќерот...

Оваа торта за мене е вистинско откритие – рецептот го споделувам...

Потребни состојки: 15 белки 15 лажици мелени ореви 15 лажици шеќер 5 лажици брашно За фил: 15 жолчки 250 г шеќер 100 г чоколадо 250 г путер/маргарин За декорација: 400 мл слатка павлака Постапка: 1.Белките изматете ги...

Фина ШТРУДЛА со ореви и чоколадо – мојата добитна комбинација

Рецепт за вкусна штрудла која ќе ја обожавате. Постојат многу рецепти, но овој е проверен и одличен, за десетка! Потребни состојки: 500 г брашно тип 400...

Грчка баклава без кори: превкусен, сочен колач

Нема да ве остави рамнодушни! Потребни состојки: 3 јајца, 150 г шеќер, 12 лажици млеко, 12 лажици масло, 12 лажици пченичен гриз, 12 лажици брашно, 1 прашок за печиво и 200 г мелени...

На Веселинка и бил откриен тумор на матка – го излечила...

На Веселинка С. и откриле миом (тумор) на матката. После прегледот и прогнозата на лекарите, таа одлучила да се обиде со Природната медицина. Прочитала за...