Овој природен лек помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и метаболизам во организмот. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови.

Мед и јаболков оцет

Своевремено во Америка беа напишани бројни книги за речиси чудecното влијание на јаболковата киселина врз физичката и менталната состојба на луѓето. Таму се користи веќе долго време, а се добива од изг-мечени јаболка кои се оставаат да ферментираат во дрвени буриња, бидејќи дрвото ја подобрува природната ферментација. Оптималната доза на јаболков оцет што треба да се земе во текот на денот е:

Раствор на две лажици оцет во 200 мл млака, претходно провриена вода, со додаток на две лажици мед. Се зема два до трипати дневно пред јадење. Овој еликcиp помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и метаболизам во организмот.

Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Според некои извори, овој раствор се покажал добро во третманот на ноќно мокрење кај деца. Докажано е и дека вака добиениот вкусен сок го намалува кр-вниот притисок и дека е одличен сојузник во одржувањето на витката линија.

Кај народот се препорачува и за силна поленска кивавица со земање пред појадок и пред спиење. Одамна е познато дека медот е најдоброто средство за успивање и дека го зацврстува сонот.

Ако некој не може да заспие навечер или има лесен сон, тој мора да користи мед.
Ако една лажица мед во текот на вечерта не е доволна за здрав сон, народната медицина го препорачува следниот рецепт:

Во мала чаша мед додајте три лажици јаболков оцет. Промешајте и изедете една лажица. Половина час после тоа ќе дојде сонот. Во случај на поголема вознемиреност или сериозна несоница, потребно е да се земат уште две лажички од оваа смеса.

Повторете ја постапката во случај на будење во текот на ноќта. Овој лек е подобар од најдобриот фармацевтски препарат за спиење, бидејќи нема никакви несакани ефекти. Тим американски лекари, предводен од д-р Пол Браг од Калифорнија, напишаа бројни препораки со совети и рецепти за употреба на јаболков оцет и мед.

Еден од нив е рецепт против потхранетост и луѓе кои не можат да се поправат:

Кај слабите луѓе постои недостиг на животни хемикалии „ензими“ и затоа не можат целосно да ја искористат внесената храната. Тие треба да земат раствор од две лажички јаболков оцет и една полна лажичка мед во чаша вода.

Мед и ореви

Оревот е билка чии сите делови имаат високи биолошки својства. Тој е единствен и најдобар претставник од билниот свет. Одамна е познат во многу земји низ светот како одличен лек.

А дури во комбинација со медот, тој станува исклучителен природен лек чии лековити својства не можат да се споредат ниту со најмоќните познати препарати, бидејќи нивната комбинација на нашето тело му ги обезбедува сите потребни витамини, минерали, протеини, масти, јаглехидрати и многу повеќе.

Кај анемија

Подгответе мешавина од половина килограм ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Измешајте сè добро и земајте на секои три до четири часа по мала лажичка. Смесата е многу добра за закрепнување на анемични и истоштени луѓе.

За третман на хипертензија и недостаток на железо – анемија

Треба да земате 100 грама ореви со иста количина мед секој ден, најмалку 45 дена. Медот и оревите се исто така многу ефикасни при исхемично срцево заболување. Лажица мед со три или четири ореви не е само извонреден деликатес, туку и лек против главоболки, несоница и склероза.

Против ерек-тилна дис-функција помага одамна испробаниот рецепт:

Мелени ореви помешани со мед во иста пропорција. Земете две лажици два или три пати на ден, половина час после јадење. Со цел да се постигнат посакуваните ефекти, третманот треба да трае најмалку 20-30 дена.

Лекување на чир на желудник

Поминува брзо и ефикасно ако земете пет до шест лажички дневно млеко од орев половина час пред оброк, кое ќе го подготвите на следниов начин: 20 грама мелени ореви прелијте со 100 мл топла зовриена вода, добро протресете, процедете и додајте две лажици мед.

Мед со лук

Следниот рецепт ја враќа силата на организмот и е многу добар против астма и отежнато дишење: измешајте добро еден килограм ливадски мед, сок од десет лимони и сок од десет главици лук, добро промешајте и оставете ја смесата да отстои една недела во затворена тегла.

Пијте четири лажички еднаш на ден, оставајќи го сокот нежно да капе низ грлото. Треба да се пие редовно во период од два месеци за да се постигне посакуваниот ефект.

Против грип, многу познат народен лек направен од мед и лук:

Исчистениот лук из-гмечете го (направете каша) и измешајте го со мед од липа (по можност) во сооднос 1:1. Земете една лажица растворена во млака вода пред спиење. Можеби само ве потсетивме на некои рецепти, а можеби за некои сега слушнавте за прв пат. Доколку веќе имате искуство со некои од природните препарати, споделете го со читателите на НМД.мк

Fæ / wikimedia