Дома Тагови лук

Таг: лук

Напиток кој го “јаде” шеќерот во крвта и го нормализира неговото...

Рецепт за намалување на шеќерот во крвта. Потребни состојки: 20 см корен од рен +- (со дебелина до околу 2 см) 9 чешниња лук свежо квалитетно пиво шише или...

Ефикасен препарат за проширени вени: руски лек кој го топи тромбот

Оние кои го пробале велат дека оваа каша навистина помага – на интернет се појави рускиот рецепт за каша која ги раствора тромбовите.. Им се...

Салата од краставички и лук: го намалува холестеролот и го регулира...

Хипертензијата спаѓа меѓу болести кои се во голема експанзија последниве години, а тоа се должи најмногу на нездравиот начин на живеење, лошата исхрана и...

Магиската моќ на лукот: може да ни помогне да се заштитиме...

Извадоци од НАРОДНИТЕ ВЕРУВАЊА: Лукот ги елиминира сите видови непријатности. Има бројни здравствени предности, но исто така, лукот се поврзува и со заштита од зли...

Е, баш вакво лепче не сте јаделе досега – превкусно!

Тестото излегува малку меко, но не грижете се, такво треба да биде. Месењето на тестото исто така се разликува од вообичаено, бидејќи само нежно...

Неверојатно: од овој природен препарат против ќелавост – повторно расте косата!

Овој природен лек можеби не звучи привлечно, но тоа е успешен третман против опаѓање на косата, а е познат веќе со децении. Лукот и...

Месо печено како под вршник (а од рерна), вчера го пробав...

Потребни состојки: 1 кг месо по желба Неколку големи компири 1 голема главица кромид 2 големи моркови 4 чешниња лук Малку масло 100 мл бело вино Сол, црн пипер, вегета, 10-тина листови...

Здрава супа од спанаќ, коприва и јајца од препелица

Потребни состојки(за 4 лица): 400 г спанаќ 400 г млада коприва (како замена може магднос или мента) 80 мл масло 1 литар бистра зеленчукова супа како основа Сол, лук...

Прекрасен прелив од лук

Одлично одговара со сите видови месо, а може да се користи и како дресинг за салата Потребни состојки: 4 чешниња лук 1 лажица зелен бибер Сол, мелен црн...

Рецепт за Хумус – најпопуларниот намаз на денешницата

Вкусен и здрав намаз кој го освои целиот свет, направете го брзо и лесно според овој основен рецепт кој може да го прилагодите според...