Дијабетесот е една од најраспространетите болести во светот. Одржувањето на нормално ниво на шеќерот во крвта е првото важно правило на секој човек кој пати од оваа болест.

Ова се три едноставни, но многу ефикасни рецепти од руската алтернативна медицина за намалување на шеќерот во крвта и негово контролирање.

Рецепт со рен, лук и пиво

 Потребни состојки:

-Корен од рен со должина од околу 20 см и дебелина околу 2 см

-9 чешниња лук

-Свежо квалитетно пиво

-Стаклена тегла или шише од 1 литар.

Постапка:

Коренот од рен добро измијте го, но не го лупете. Ситно исечкајте го и ставете го во теглата. Исчистете ги чешнињата лук, исечкајте ги, па и нив ставете ги во теглата. Смесата залијте ја со свежо пиво до врвот на теглата (или шишето), затворете и чувајте на темно место 10 дена.

По изминување на 10 дена, процедете.

Употреба:

Првите два дена по една чајна лажичка, 2-3 пати дневно.

Следните денови, по една супена лажица, трипати дневно, пред оброк.

Оваа мешавина може да го намали високиот шеќер во рок од еден месец и да го одржува под контрола.

Рецепт со овес

 Потребни состојки:

50 г зрна овес

½ л дестилирана вода (или превриена па изладена вода)

Постапка:

Овесот залијте го со водата па ставете на тивок оган додека до зоврие. Откако ќе зоврие варете уште 10-15 минути, тргнете од оган, поклопете и оставете да отстои уште 1 час. Процедете. (Овесот можете да го изедете или со него да приготвите некое јадење).

Употреба:

3-4 пати дневно по половина чаша, пред јадење.

Терапијата трае околу 2-3 седмици.

Рецепт со јајце

 Потребни состојки:

1 јајце

Сок од 1 лимон со средна големина

Постапка:

Изматете го јајцето. Во него исцедете сок од еден лимон. Смесата добро измешајте ја.

Употреба:

Секое утро на празен стомак.

Терапијата трае најмалку две седмици.