Овој народен лек е делотворен во превенција и лекување на астма, импотенција, артритис, чиреви, настинка, инфекција и висок крвен притисок.

Поради единствената комбинација од лековитите состојки, традиционалниот рецепт на Амишите го јакне имунитетот, го намалува холестеролот, крвниот притисок и делува антивирусно и антивоспалително.

Се препорачува да се консумира наутро на празен стомак, а првите позитивни резулати се забележуваат после само две седмици.

Состојки за една доза (за еден ден):

1 лажичка јаболкова киселина

1 лажичка сок од лимон

1 чешне лук, изрендано

1 лажичка рендан ѓумбир

1 лажичка мед (лицата кои патат од дијабетес можат да користат некој друг засладувач)

Постапка:

Сите состојки добро измешајте ги а доколку направите поголема количина, смесата чувајте ја добро затворена во стаклен сад, во фрижидер. Рокот на употреба е 5 дена.