Дома Тагови квасец

Таг: квасец

Лиснато турско печиво – вкусно, меко и миризливо

Потребни состојки: 330 г брашно 65 г густин 1 јајце 75 мл масло 200 мл јогурт 1 лажичка сол ½ лажичка шеќер 1 лажичка сув квасец И уште: 150 г сирење 1 лажичка магдонос 100 г...

Ова мора да го пробате: рецепт за воздушесто печиво – стар...

Меки, нежни, воздушести кроасани кои се топат во уста... баба Зора на овој начин ги приготвува веќе 30 години. Потребни состојки: 200 мл вода 200 мл млеко 40...

Кифлички со јогурт: вкусни, меки, се топат во уста

Потребни состојки: 1 кг 200 г брашно (околу 1 кг) 200 мл млако млеко 400 мл јогурт 40 г свеж квасец 200 мл масло 1 лажица шеќер 2 лажички сол 200 г...

Вкусни пирошки за неколку минути ќе ви станат омилени

Потребни состојки: 500 мл млеко 20 г квасец 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 3 лажици масло 500 г брашно Фил: Пире компир 2 главици кромид пржени 150 г шунка Деталите погледнете ги во видеото: https://youtu.be/GN-3uuC8Ksc

Совршени мекици со јогурт, готови за 10 минути – меки и...

Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 1 печиво 4 јајца 1 лажица сол 200 мл јогурт 1 кг 400 г брашно +- Постапка: Ставете го брашното, јајцата, печивото, јогуртот, солта и млекото...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

ПОГАЧА ЈУГОСЛАВИЈА

Потребни состојки: 650 г брашно 250 мл млеко 100 мл јогурт 130 мл масло 1 полна лажичка сол 1 лажичка шеќер 40 г квасец 100 г путер 1 јајце Црн сусам, ленено семе, сусам Постапка: Во...

Богата погача од рачно месено лиснато тесто

Вистинска декорација на масата, домашно плетена погача од рачно месено лиснато тесто. Прекрасна, мека, вкусна и за следниот ден. Потребни состојки: 600 г брашно 20 г свеж...

Еврејски колач: едноставно, ефектно, вкусно

Фото и рецепт: Ayse Huseyin Потребни состојки за тесто: 600 г брашно 1/2 коцка квасец (20 г) 3 супени лажици шеќер 250 мл млеко 150 г путер 3 жолчки Тестото се замесува...

Лепињи, полнети или празни – секако се вкусни

Фото и рецепт: Натич Нт Потребни состојки: 500 г брашно 1/2 квасец 1 лажиче шеќер 2 лажичиња брашно 1 лажичка сол 3 лажици масло Постапка: 500 г брашно, половина надојден квасец зафатен со вода...