Дома Тагови квасец

Таг: квасец

ЗЛАТНИ КИФЛИ: Совршени кифли, меки како душа и сите се еднакви...

Потребни состојки: 400 мл јогурт 300 мл вода 200 мл масло 2 големи лажици шеќер 1 голема лажица сол 1 голема лажица квасец 2 јајца 1 кг и 100 г брашно +- Фил: Нутела...

Пишии на мој начин: Ова често им го правам на своите...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 јогурт (чашка) 100 мл млако млеко 1 јајце 1 свеж квасец Мала лажичка сол Постапка: Во млако млеко ставете го издробениот квасец и една лажичка шеќер....

ПОГАЧА: Колку што е убава, двојно повеќе е вкусна!

Потребни состојки: 550 г меко брашно 100 г маст/путер/маргарин + уште малку растопен путер 250 мл топло млеко 1 лажичка сол 1 квасец + 1 лажица шеќер + 1...

Брзо се приготвуваат, меки и вкусни вториот ден исто како првиот...

Потребни состојки: 600 мл млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол 200 мл масло 1 кг брашно +- За ФИЛ: 200 г путер/маргарин 2 жолчки 1 лажичка сол За премачкување: 2 белки Сусам Ленено семе Постапка: Во 500...

Лебот кој стана хит на Балканот-ниедна пекара не може да направи...

Потребни состојки: 1 шолја = 250 мл 1 шолја + 1,5 шолја брашно 1 лажичка сол 1 сув квасец (8 г) 1/2 лажица шеќер 1 шолја топла вода Малку пченкарно брашно...

ПЛЕТЕНА КОРПА ОД ТЕСТО – рецепт за тестото и постапка на...

Освен што е многу декоративна и ја краси трпезата, во оваа плетена корпа од тесто може да се послужат разни мали печива или вапцани...

Меки кифлички: овој рецепт е закон за кифли – меки како...

Потребни состојки за тесто: 1 кг брашно 300-400 мл млеко(за почетници доста е 300мл) 200 мл вода 100 мл јогурт 200 мл масло 1 прашок за печиво 1 коцка квасец 1 лажичка...

Брзи крофни од рерна – растат огромни, без пржење во длабоко...

Потребни состојки: 40 г свеж квасец 900 г остро брашно + околу 100 г за премесување и обликување 4 јајца 300 мл јогурт 200 мл вода 150 г шеќер +...

Едно тебе, едно мене: најубавите кифлички

Потребни состојки: 500 г брашно +- 1 коцка квасец 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 100 мл вода 200 мл млеко 100 мл маслиново масло 1 јајце Фил: 300 г сирење 2 јајца 1 лажичка сол За...

Јогурт погача – целата куќа мириса убаво додека се пече

Погачата е мека како душа и многу едноставна за приготвување, особено за млади домаќинки. Потребни состојки: 2 јајца, 1 јогурт во чаша, 50 г квасец, 200 мл вода, 2 лажички...