Само 1 авокадо и 4 јајца: Вкусен појадок кој ќе сакате секој ден да го јадете!

Кој не сака појадок кој истовремено е и хранлив и вкусен? Со само едно авокадо и четири јајца, можете да подготвите прекрасен утрински оброк со кој бидете подготвени максимално да го искористите тој ден.

Здравствени придобивки

Состојки богати со хранливи материи: Авокадото е преполно со здрави масти, витамини и минерали, додека јајцата обезбедуваат висококвалитетни протеини. Заедно, тие прават хранлива комбинација која ќе ве одржува со енергија во текот на денот.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 јајца
сок од 1/2 лимон
1 китка зелен млад кромид
50 г цврст јогурт или кисела павлака
50 г мајонез
мелен црн пипер
сол
6 парчиња багет
1-2 авокадо (во зависност од големината)

ПОСТАПКА:

1.Сварете ги јајцата: варете ги јајцата 10-12 минути. Додека тие се варат, подгответе ги другите состојки.

2.Подгответе го авокадото: исечете го на половина, извадете ја семката и во посебен сад извадете го плодот. Исечете го на коцки со средна големина и полијте го со сокот од половина лимон.

3.Подгответе го дресингот: зелениот кромид ситно исечкајте го и во посебен сад измешајте го со јогурт, мајонез, црн пипер, сол и останатиот сок од лимон (по вкус). Добро измешајте за да добиете кремаст прелив.

4.Мешање: излупете ги варените јајца и исечкајте ги на парчиња слични по големина на коцките авокадо.

Додајте ги јајцата во садот со авокадо, а потоа и преливот. Нежно измешајте сè додека да се соедини добро.

5.Распоредете ја смесата: рамномерно премачкајте ја смесата од авокадо и јајца врз препечените парчиња багет. Постапката погледнете ја ОВДЕ.