ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ…Многу вкусно јадење, го готвам секој втор ден…Ако не знаете што да зготвите за ручек, еве една одлична идеја…

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 г бело пилешко месо
60 г путер
2 главици кромид
2 пиперки
4 чешниња лук
3 домати
100 г рендан кашкавал
200 мл течна неутрална павлака
20 г ситно сечкан копар/магдонос

Зачини:
1 лажичка сол
1/2 лажичка црн пипер
1/4 лажичка чили
3 лажички црвен пипер
1 лажичка оригано

ПОСТАПКА:

1.Во тава растопете го путерот и пропжете го месото исечкано на коцки, 7-10 минути. Додајте ситно сечкан кромид и динстајте уште 5 минути.

2.Потоа додајте ги ситно сечканите пиперки и продолжете со динстање уште 6 минути. Зачинете со сол, црн и црвен пипер, чили и оригано.

3.Додајте рендан лук и ситно сечкан домат, па динстајте уште 8 минути. Сипете една чаша павлака за готвење и рендан кашкава, па промешајте и гответе уште 4 минути.

4.Најпосле додајте ситно сечкан копар и вашето јадење е готово. Постапката погледнете ја ОВДЕ.