„НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ ОВОЈ РЕЦЕПТ“…Вака вкусни ПОЛНЕТИ ТИКВИКИ досега немам јадено…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3 тиквички, исечени на ленти
сол, по вкус
150 г рендан кашкавал

За фил:
1 главица кромид сечкана
маслиново масло
1 морков, рендан
3-4 чешниња лук, мелено
неколку гранчиња копар (или магдонос), сечкани

Смеса за потопување на ролничките:
3 јајца
200 г кисела павлака
5 лажици брашно

За сос – гарнир (по желба):
2 домати, сечкани
1 лажица доматна паста
црн пипер по вкус
малку вода (прилагодете според потребите на сосот)

ПОСТАПКА:

1.Тиквичките исечете ги на долгнавести ленти со дебелина од приближно 4-5 мм, посолете ги и оставете ги да отстојат 15-тина минути за да го испуштат сокот.

2.ФИЛ:Во тава загрејте малку масло и потпржете го ситно сечканиот кромид. Додајте рендан морков и зачинете по вкус. Динстајте 5-7 минути на ниска температура. Додајте рендан лук и динстајте уште 2 минути. Посипете ситно сечкан копар или магдонос.

3.СОС:Во друга тава пропжете ги ситно сечканите домати. Додајте го лукчето, доматната паста и малку вода, зачинете по вкус и динстајте 5 минути.

4.Лентите од тиквички исушете ги од сокот со помош на хартиена салветка, па наредете ги на рамна површина. Филувајте ги и посипете ги со рендан кашкавал, па свиткајте ги во ролнички. Фиксирајте ги со дрвена чепкалка.

5.Во подлабок сад изматете ги јајцата со киселата павлака и брашното додека да добиете изедначена, мазна смеса без грутчиња.

6.Потопувајте ги ролничките во смесата па спуштајте ги во умерено загреано масло и пржете ги додека да заруменат.

Вадете ги врз хартиена салветка. Послужете ги со доматниот сос. Постапката погледнете ја ОВДЕ.