НАЈСИЛНИ ХОРМОНАЛНИ ПРОМЕНИ КАЈ ЖЕНИТЕ ВО 50-тите: Оваа група ги има најтешките симптоми, а некои од нив почнуваат веќе во триесеттите…Дознајте како да ги избегнете или минимизирате тешките непријатности што доаѓаат со менопаузата.

Менопаузата е најголемата хормонална трансформација во животот на жените постари од 50 години. Исто така, тоа е сосема природен дел од процесот на стареење. Се смета дека сте влезени во менопауза ако немате менструација 12 последователни месеци.

Во просек, менопаузата се јавува на возраст од 51 година. Но, хормоналните промени можат да започнат и порано, веќе во триесеттите, како кај познатата актерка, така и во четириесеттите, а интензитетот на хормоналните промени варира од жена до жена.

Некои жени доживуваат топли бранови, нарушувања на спиењето, ноќно потење и промени во расположението, а некои не.

Разликата помеѓу перименопауза и менопауза

Перименопаузата е преодна фаза кон менопауза. Според експертите од Клиниката во Кливленд, јајниците почнуваат да произведуваат помалку естроген и прогестерон хормони, а менструалниот циклус станува неправилен.

Тоа е сигнал дека телото се подготвува да престане да ослободува јајцени клетки и дека се ближи крајот на репродуктивниот период.

Кога ќе започне перименопаузата е индивидуално. Сите жени минуваат низ перименопаузна фаза, која може да трае неколку години, но не сите жени доживуваат придружни симптоми.

Симптоми на перименопауза може да бидат отсуство на некои менструации, потешки или полесни, пократки или подолги циклуси од вообичаеното, топли бранови, почесто потење, нарушувања на спиењето, емоционални промени…

Жените треба да знаат дека во периодот на перименопауза сè уште е можно да забременат, бидејќи сепак доаѓа до овулација.

Зошто симптомите на менопауза се разликуваат?

Има жени кои имаат поблаги симптоми на перименопауза и менопауза, додека други доживуваат потешки симптоми. Засега науката не можеше да објасни зошто е тоа така, но се сомневаат во генетски фактори или воспаление во телото.

„Жените со дијабетес и отпорност на инсулин може да имаат потешки симптоми, како и жените кои пушат и дебели жени со нарушено здравје. Штом забележите дека не се чувствувате добро, треба да проверите што точно е во прашање”, објаснува Д-р Ана Кабека, експерт за женско здравје.

Како да се справите со хормоналните промени по 50-тите

Менопаузата е природен и комплициран процес, но тоа не значи дека треба да бидете осудени на месеци или години на страдање. Кога ќе почнете да ги забележувате симптомите на менопауза, посетете го вашиот гинеколог и консултирајте се за следните чекори.

„Здравите животни навики ќе ви помогнат и во борбата против напорните симптоми на менопаузата – правилна исхрана, редовна хидратација и сон и оптимална физичка активност“, препорачува д-р Кабека, која ги советува своите пациенти да јадат што повеќе зеленило и зеленчук, како и овошја со низок гликемиски индекс како што се бобинки, како и протеини и квалитетни масти.

Многу е важно да ја намалите изложеноста на стрес на минимум и редовно да ги проверувате нивоата на репродуктивните хормони, врз основа на кои лекарот може да ви даде терапија, доколку симптомите се неподносливи.

Прочитајте: „КАКО СЕ ОСЛАБУВА ПО 50-тата? Со 3 клучни правила секогаш ќе бидеме витки, а еве кои намирници треба да се избегнуваат“ – ОВДЕ и

„ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА ТРЕБА ДА ЈА ЈАДАТ ОВАА НАМИРНИЦА, ЌЕ ГО СТОПАТ САЛОТО: Го намалува шеќерот и холестеролот, го намалува апетитот!“ – ОВДЕ.