Дома Тагови менопауза

Таг: менопауза

НАЈГОЛЕМИОТ НЕПРИЈАТЕЛ НА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Експерт открива – Ова воопшто...

Менопаузата е период на прекин на менструалните циклуси кој се случува во период од 45 до 55 година. Овој период се одвива бавно и...

Сите ме прашуваат: „Бети, како ослабе, и ние сакаме“, а јас...

Неодамна наполнив 52 години и можам да кажам дека слабеењето не ми оди од рака како порано. После 50-та година, женското тело повеќе не...

„КОГА ЖЕНАТА ЌЕ НАПОЛНИ 50, ФИЗИЧКИ ИЗГЛЕДА КАКО ДА ИМА 57“:...

Кардиоваскуларниот хирург д-р Емир Солаковиќ привлекува внимание со своите изјави за здрав начин на живот, пред сè затоа што на гледачите им се обраќа...

„КОГА ЖЕНАТА ЌЕ НАПОЛНИ 50 ГОДИНИ, ФИЗИЧКИ ИЗГЛЕДА КАКО ДА ИМА...

Кардиоваскуларниот хирург д-р Емир Солаковиќ привлекува внимание со своите изјави за здрав начин на живот, пред сè затоа што на гледачите им се обраќа...

М-р САЊА ДИМИТРИЈЕВИЌ, ГИНЕКОЛОГ: Кога ќе ги почувствувате првите знаци на...

Д-р Сања Димитријевиќ, капетан од прва класа и специјалист по гинекологија на ВМА, говореше за првите знаци на менопауза. *Како изгледа предменопаузалниот период? „Периодот на предменопауза...

СЛAБEEЊE ВО МЕНОПАУЗА: Cамо вака ќе спречите повторно дебелеење

Топли бранови, ноќно потење, чести промени во pacположението, проретчена коса, се очекуваните несакани ефекти во менопаузата. Сепак, тогаш се појавува еден чест здравствен проблем...

6 причини зошто менструацијата ви доцни, a причината не е бременост

6 причини зошто менструацијата ви доцни, a не сте бремени. Првото нешто што ни доаѓа на ум на нас жените кога се споменува менструалниот...

Менопаузата доаѓа постепено или одеднаш, нo ниедна жена не го очекува...

Исповед на жена која со полно срце ја очекувала менопаузата. За жал, кога годините наближуваат до менопаузата, жените најчесто се чуствуваат помалку вредни, и...

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА: Ретко кој знае колку е лековита, еве како се...

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА – Capsella Bursa-Pastoris (Русомача, „Ме сака - не ме сака, Бабини гниди, Моминска трева, Сангунариа). Овчарската торбичка е едногодишно или двегодишно растение,...

Како да ослабете во менопауза и да спречите повторно дебелеење

Топли бранови, ноќно потење, чести промени во расположението, проретчена коса, се очекувани несакани ефекти во менопаузата. Сепак, тогаш се појавува еден чест здравствен проблем...