ФИТНЕС ЌОФТИЊА ЗА СМАЛУВАЊЕ НА СТОМАКОТ…Вкусен начин за да го отстраните салото…Повкусни се од оние со месо и почесто ќе ги јадете…

Ако барате вкусен и здрав начин да се ослободите од несаканите масти од стомакот, не барајте понатаму!

Овој рецепт за ќофтиња од брокула не само што е неверојатно добар, туку и преполн со состојки кои можат да ви помогнат во вашето фитнес патување. Со комбинација на брокула и овесни снегулки, ќе бидете на добар пат да ги постигнете вашите фитнес цели.

Моќта на брокулата

Брокулата често се смета за суперхрана, и тоа со добра причина. Преполна е со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси кои можат да го поддржат вашето слабеење.

Брокулата е нискокалорична, но богата со влакна, што ја прави одличен избор за оние кои сакаат да ослабат некој килограм.

Овесни снегулки: суперхрана за слабеење

Овесните снегулки се уште една клучна состојка во овој рецепт која може да ви помогне да го согорите салото на стомакот.

Тоа е интегрална, целозрнеста житарица која е богата со влакна и протеини, што ве одржува сити подолго време и го намалува вкупниот внес на калории.

Помага и во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта, спречувајќи ги тие несакани желби и потребата за благо.

Рецепт за ќофтиња од брокула и овес

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 брокула (300-400 г)
1/2 лажичка прашок за печиво
1/2 лажица сол
2 јајца
1 чаша овесни снегулки (110 г)
1 лажица сусам
зелени кромитчиња
2 чешниња лук
1/2 лажичка сол
1/3 лажичка црн пипер
100 г моцарела или кашкавал по избор
маслиново масло

За сос:
1/2 главица кромид
1 тиквичка
1/3 лажичка сол
1/4 лажичка црн пипер

ПОСТАПКА:

Брокулата исечете ја на цветчиња и измијте ја во раствор со сода бикарбона. Процедете ја и ставете ја во тенџере со вода. Додајте половина лажичка сол. Откако ќе зоврие варете ја под капак 5 минути.

Сварената брокула процедете ја и испасирајте ја со виљушка.

Додајте две јајца, една чаша овесни снегулки и една лажица сусам. Промешајте за да се распоредат состојките.

Во смесата додајте неколку ситно сичкани млади кромитчиња и две чешниња лук истиснати низ преса (или рендани). Зачинете со сол и црн пипер. Промешајте.

Потоа додајте рендан кашкавал. Ако не го сакате, не мора да го додавате, нема да влијае врз вкусот.

Со рака обликувајте ги ќофтињата и редете ги во плех обложен со хартија за печење. Со кујнска четка одозгора премачкјате ги со маслиново масло. Печете ги во загреана рерна на 200 степени, 20-30 минути.

Можете да ги печете и во тава под капак. Тавата намастете ја со масло и печете ги по 2-3 минути од секоја страна додека да заруменат.

Состојките за сос сите издинстајте ги додека да омекнат (прво сечканиот кромид, а потоа додајте ја и тиквичката), зачинете и смесата изблендирајте ја. Ќофтињата послужете ги со овој многу вкусен и диетален сос. Постапката погледнете ја ОВДЕ.