Во народната медицина чајот од лешниковата лушпа се користи за лекување на уринарни инфекции, стомачни проблеми и хемороиди. Од овој чај се прават и облоги кои се ставаат на ра-ни и на проширени вени на нозете.

РЕЦЕПТ: Две полни раце лушпи од лешници се варат во 1 литар вода околу половина час, на умерена температура. Кога ќе се олади се процедува и се пие 2-3 шолји дневно, на гладно или помеѓу оброци. За облога се прави посилен, поконцентриран чај.

Леската се користи за лекување на проширени р ани, хемороиди и дијареја. Облогите се подготвуваат со готвење на сечкани листови од леска и кора, на тивок оган. Со оглед на тоа што без разлика дали се свежи или печени, тие се често користени и многумина го обожаваат нивниот вкус и арома, не е изненадувачки што лешниците се прва асоцијација на леската (Corylus avellana).
Сепак, поради неговите лековити својства, добрите билкари не забораваат дека и младите листови и кората на оваа густа грмушка се ценети поради нивните лековити својства.

Леската, патем, расте насекаде, особено на рабовите на шумите, ливадите и пасиштата, како и покрај патиштата како „жива ограда“. Освен лешникот, кој всушност е семето на ова растение, леската е препознатлива и по мазната кора на флексибилните гранки. Лисјата се овални, големи, во форма на срце во основата и пошилести на врвот.
Експертите велат дека кората од лешник содржи катехински танин, малку смола, есенцијално масло и флавоноидни хетерозиди (деривати на мирицетол), од кои доаѓа жолтеникавата боја на кората. Листот има сличен хемиски состав, но содржи и витамин Ц, околу 120 милиграми во 100 грама свеж лист.
И кората и листот од лешник се користат како замена за американскиот „хамамелис“, бидејќи катехинскиот танин што го содржи леската има својство да ги стега кр-вните садови, односно делува како вазоконстриктор, пишува НМД.мк

Медицинските препарати подготвени од лисјата и / или кората од леска, се користат надворешно како облоги за третман на варикозни улцерации, односно р ани на вените.
Овие облоги се подготвуваат со готвење на сечкани листови и кора од леска на тивок оган, а екстракт се подготвува и во аптеките, исто така за третман на венски улкуси. Препаратите од леска се користат и за чистење на кожата.

Покрај тоа, маста/мевлемот од лисја и кора од леска се користи за лекување на надворешни хемороиди. Во народната медицина, силниот, концентриран чај од леска се користи со векови како ефикасен лек за дијареја, како и за запирање на големи одливи за време на мен-струацијата.
Кога наесен ќе узреат, лешниците се богати со протеини и содржат многу масно масло, кое главно се состои од глицериди на незаситени масни киселини, претежно олеински и линолеични.

Познато е дека хранливата вредност на лешниците е голема, бидејќи во нашата област, лешниците се најмасните семиња. Со цедење на лешниците, се добива лешниково масло кое е високо ценето и има препознатлив пријатен вкус.
Добрите познавачи на растенијата знаат дека белата леска (Corylus colurna) расте како дрво во нашата земја, чии лисја и кора имаат многу сличен хемиски состав како лескините, но тие не се употребуваат често, а нивниот ефект не е доволно испитан.

NMD.mk
РЕЦЕПТ КОЈ ПОМАГА ДА НЕ БОЛАТ НОЗЕТЕ: Потребни состојки: еден грст свежи листови од леска и еден литар вода

Исечкајте ги лисјата, прелијте ги со врела вода и поклопете ги. По половина час, процедете и пијте во четири дози во текот на денот. Истовремено, натопете ленено платно со малку чај, ставете облога на б олната вена и менувајте на секој втор час.
РЕЦЕПТ ПРОТИВ ХЕМОРОИДИ: Потребни состојки: 10 мл течен екстракт од лисја и кора од лешник (од билна аптека), 25 г масло од пупки од топола (од билна аптека), 10 г ланолин

Добро измешајте го екстрактот, маслото и ланолинот, па нанесувајте го овој мевлем на хемороидите неколкупати на ден. Чувајте го мелемот на ладно и темно место. Оваа маст служи како добра замена за ретката и со висока цена, америчката билка Hamamelis Virginijana.
РЕЦЕПТ ПРОТИВ ДИЈАРЕА: Потребни состојки: еден грст свежи листови од лешник и еден литар вода. Исечкајте ги лисјата, прелијте ги со врела вода, поклопете, почекајте 20 минути и процедете. Пијте по 200 мл чај петпати на ден.

РЕЦЕПТ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КОЖАТА: Потребни состојки: еден грст свежо набрани листови од леска и еден литар вода. Прелијте ги ситно сечканите листови со зовриена вода, поклопете и почекајте половина час. Процедете го чајот, а потоа пијте по 250 мл чај четири пати на ден.
За отворени р ани при проширени вени на нозете се користи следниот народен лек: кора од лешник се вари во растворено вино со вода (50:50), па од чајот се прават облоги кои се ставаат на нозете. За истата цел може да послужат и листовите од лешник кои претходно ситно ќе се исечкаат.