Дома Тагови лешник

Таг: лешник

ПОСЕН ШАРЕН КОЛАЧ – Го направив за нашата слава и веднаш...

„Колачот го видов на некој турски сајт и одлучив да го испробам. Го направив за нашата слава и сите беа воодушевени. Многу е декоративен,...

Сите ги јадат лешниците, а малкумина знаат дека листовите се лек...

Леската расте насекаде, особено на рабовите на шумите, ливадите и пасиштата, како и покрај патиштата како „жива ограда“. Освен лешникот, кој всушност е семето...

ЕСЕНСКИ ЧАЈ ОД ЛЕШНИЦИ: Лек за проширени вени и хемороиди

Во народната медицина чајот од лешниковата лушпа се користи за лекување на уринарни инфекции, стомачни проблеми и хемороиди. Од овој чај се прават и...

ЛЕШНИК ШТАНГЛИ: Маж ми рече дека поубав колач од овој, не...

Фото и рецепт: Нале. Ова се всушност Ренато коцки само малку променети според желбите на мојот сопруг. Не мора 8 жолчки да се стават,...

Лешник: за прошитени вени на нозе, хемороиди, отворени рани

-За отворени рани при проширени вени на нозете- Одамна лешникот се користи како средство за лекување на многу болести. Се верувало дека лешникот е плод...

КАРАМЕЛ ПЛАЗМА БАЈАДЕРА

Потребни состојки: 3 јајца 300 г шеќер 200 г лешник карамел 1 маргарин/ путер 300 г мелена плазма За глазура: 100 г чоколадо 5 лажици масло Постапка: Шеќерот и јајцата гответе ги на пареа...

ТРИОЛАДА: едноставен колач, целиот со крем, се топи во уста

Целата е со креамасти пудинзи, се топи во уста! Потребни состојки: 6 јајца 6 лажици шеќер 3 лажици масло 1 лажица какао 2 лажици презла 3 лажици брашно 1 прашок за печиво Крем: 15...

Ова е десертот кој ги восхити моите гости – мислеа дека...

Потребни состојки: 500 г мелени бисквити 20 корнети за сладолед 200 г чоколадо за готвење 150 г желе бонбони 1 путер/маргарин 250 г шеќер во прав 150 г пржени лешници 2 лажици...

Најубавата торта Ferrero Rocher: готова за 20 мин без печење

Брза и без печење FERRERO ROCHER торта, која е погодна за апсолутно секоја пригода, бидејќи делува многу богато и декоративно. Можете секогаш да ја послужите...

ЛЕК за исцрпен организам од болести на белите дробови

Овој рецепт првенствено е наменет за ослабен организам, имунитет, за закрепнување од потешки болести, за јакнење после операции или после хоспитализација. Исто така, смесата е...