Ако имате мелено месо, не почувајте да правите ќофтиња додека не го видите овој рецепт…Едноставно и многу вкусно – ќофтиња во сос – прсти да излижеш! Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За ќофтиња:
600 г мелено месо
сол, црн пипер, сув лук во прав, црвен пипер
1 главица кромид

За сос:
сол (5 г), црн пипер (3 г), куркума (3 г)
30 г сенф
150 мл неутрална течна павлака
15 г ситно сечкан свеж копар

И уште:
50 г рендан кашкавал за врз ќофтињата

ПОСТАПКА:

1.Во меленото месо додајте ги зачините и ситно сечканиот кромид, па убава измесете го со рака.

2.Со намастени дланки обликувајте топчиња и редете ги на дното од намастен огноотпорен сад.

3.Сите состојки потребно за сосот измешајте ги додека да се изедначат.

4.Залијте ги ќофтињата со приготвениот сос и ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени, 40 минути.

5.Одозгора посипете ги со ситено рендан кашкавал и послужете ги со топли варени компири одозгора залиени со сосот од ќофтињата.

Постапката погледнете ја ОВДЕ.