ЌОФТЕНЦА ЗА 10 МИНУТИ…Можам да ги јадам секој ден зашто не ме дебелеат… Многу едноставен и брз рецепт за вегетаријански ќофтиња кои се многу вкусни. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 тиквички
2 моркови
2 компири
2 млади зелени кромитчиња и лукче
2 јајца
3 супени лажици гриз
сол и црн пипер по вкус

ПОСТАПКА:

1.Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и оставете ги 10 минути за да го испуштат сокот, а потоа убаво истискајте ги низ раце.

2.Изрендајте ги компирите и убаво истискајте ги низ рака. Додајте ги ренданите моркови и ситно сечканиот млад кромид.

3.Во смесата скршете две јајца и истискајте 1-2 чешниња лук низ преса (по вкус). Промешајте, па додајте гриз и зачинете по вкус. Изедначете и оставете да отстои 15 минути за да се поврзат вкусовите.

4.Со намастени раце обликувајте ги ќофтињата и притоа исцедувајте го вишкот сок кој го испуштил зеленчукот.

5.Пржете ги на малку намастена тава на умерена температура по 3-4 минути од секоја страна малку да заруменат.

6.Потоа ставете ги во огноотпорен сад и допечете ги во загреана рерна на 180 степени, 30 минути. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

https://youtu.be/aE9Q0ZtEklI?si=48M3ujRG7WGA8PaF