Дома Тагови сирење

Таг: сирење

Евтино брзо и лесно: меки питички со сирење

Одлични за родендени и слави кога ни се потребни многу разновидни печива. Се приготвуваат брзо а имаат фантастичен вкус. Меки, сочни, мини питички. Потребни состојки: 500...

Едвај чекам пак да ја направам: питава ја изедовме додека трепнеш...

Потребни состојки: 1 пакување готови кори 5-6 тиквички 500 г кравјо сирење 5 јајца 5 лажици кисела павлака 1 лажица гриз 1 лажичка прашок за печиво Вегета, сол, церн пипер Постапка:  Тиквичките излупете ги...

Лиснато турско печиво – вкусно, меко и миризливо

Потребни состојки: 330 г брашно 65 г густин 1 јајце 75 мл масло 200 мл јогурт 1 лажичка сол ½ лажичка шеќер 1 лажичка сув квасец И уште: 150 г сирење 1 лажичка магдонос 100 г...

Солени стапчиња – вака ги правам и никогаш не ми здосадија

Потребни состојки: 150 г путер/маргарин 100 г домашна свинска маст 2 јајца 1 прашок за печиво 100 мл млеко 450 г брашно 1 полна лажичка сол Малку тврдо сирење/кашкавал Постапка: Изматете го путерот, маста...

Подобра пита со сирење не сум јадела!

Потребни состојки: 4 јајца 1 лажичка сол 1 чаша (180 г) кисела павлака (може и кисело млеко) 100 мл масло 1 прашок за печиво 150 г брашно 200 г тврдо сирење...

Кифлички со јогурт: вкусни, меки, се топат во уста

Потребни состојки: 1 кг 200 г брашно (околу 1 кг) 200 мл млако млеко 400 мл јогурт 40 г свеж квасец 200 мл масло 1 лажица шеќер 2 лажички сол 200 г...

Бурекчиња со сирење и зелени маслинки – како од турските серии!

Идејата за овие бурекчиња ја „собрав“ од турска серија, каде главната јунакиња на своите деца им го приготви ова за појадок Peynir Zeytinli Börek,...

Драчевски сирењачиња: вкусни, меки, миризливи

Фото и рецепт: Зорица Наумовска Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажица сол 1 лажиче шеќер 1 сув квасец Млака вода Постапка: Со млака вода се замесува тесто, па се остава на...

Свекрвино око: за појадок или предјадење – изненадете ги вашите свекрви

Фото и рецепт: Гаврилов Ѓорѓиева Билјана Потребни состојки: -домати -сирење или урда -пиперки или печурки -јајца -магдонос, лук, масло Постапка: Шест домати (може и 12, 14, 15... :D ) се длабат од...

Има ли поубаво од домашен МАЗНИК?

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 2 кг брашно Млака вода по потреба 3 мали лажички сол 1 мало лажиче шеќер 8 лажици масло На врв од ножот квасец Постапка: Се замесува...